Zaloguj
Reklama

Jak rozpoznać wysypkę zakaźną od niezakaźnej?

Autorzy: Ewa Chodkowska
Maseczka na twarz
Fot. Pantherstock
Maseczka na twarz
(5)

Wysypka jest to zmiana skórna, która wpływa na jej wygląd i powierzchnię.

Reklama

Wysypki dzielimy na:

  • alergiczne, które są wywołane różnymi czynnikami zakaźnymi,
  • plamiste, grudkowe, mieszane i pęcherzykowate
  • o drobnych zmianach
  • szybko ustępujące oraz utrzymujące się dłużej.

 
Lekarz, który rozpoczyna diagnostykę, musi mieć odpowiednie warunki, w których ją przeprowadzi m.in. dobrze oświetlone pomieszczenie (najlepiej światłem białym, nie żółtym).


Diagnostyce podlega zabarwienie wykwitów, które może przybrać formę różową albo czerwoną. Kolorystyczna zmiana skóry to plamka a wysypka nazywana jest plamistą. Ocenie podlega również wielkość pojedynczego wykwitu. Wysypki drobnoplamiste charakteryzują się średnicą do 5mm, średnioplamiste do ok. 3cm a gruboplamiste powyżej 4cm. U pacjenta może wystąpić wysypka zlewna, czyli taka której wykwity łączą się i tworzą jeszcze większe plamy.


Lekarz podczas diagnostyki uwzględnia także rozmieszczenie wykwitów. Bierze się pod uwagę miejsce wystąpienia pierwszego wykwitu oraz sposób w jaki się rozprzestrzeniła po ciele. W chorobach zakaźnych wysypka zaczyna pojawiać się początkowo w okolicach twarzy i szyi i przemieszcza się stopniowo w dół.


Ważnym elementem w rozpoznawaniu wysypki jest badanie jej powierzchni. Uwypuklenie bada się poprzez przesunięcie wewnętrzną częścią dłoni po skórze pacjenta. Grudka to zmiana powierzchniowa skóry, która wystaje ponad powierzchnię skóry. Pod tym względem wyróżnia się wysypki drobno, średnio i grubogrudkowate.


Wysypki w chorobach zakaźnych mają charakter mieszany, czyli plamisto-grudkowy lub grudkowo-plamisty.


Przykładem diagnostyki może być wysypka występująca w odrze. Jest ona gruboplamisto-grudkowa, zlewająca się, w początkowym stadium choroby występuje w okolicach twarzy i stopniowa zstępuje w dół.


U dziecka mogą występować następujące wysypki:

  1. Świerzb – wysypka w postaci grudek wypełnionych płynem, krostek lub drobnych pęcherzyków. Grudki przyjmują szarawy kolor. Początkowo pojawiają się na rękach i nadgarstkach.
  2. Atopowe zapalenie skóry – ma postać grudek oraz występują rumienie. Występuje w okolicach twarzy, zgięciach łokci i kolan.
  3. Pieluszkowe zapalenie skóry – głównie występuje zaczerwienienie skóry, w groźniejszych przypadkach delikatne krosty, które po pewnym czasie mogą przekształcić się w nadżerki.
     
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Wysypka zakaźna czy niezakaźna?” Ewa Majda-Stanisławska. Przewodnik Lekarza

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze