Zaloguj
Reklama

Jak radzić sobie z problemami ze snem?

Autorzy: Internetowy Dom Zdrowia S.A., informacja prasowa
Bezsenność
Fot. shutterstock
Bezsenność
(4)

Kiedy ostatni raz obudziłaś się naprawdę wyspana? Kiepsko sypiasz, nie możesz zasnąć, a rano budzisz się zmęczona? To objawy bezsenności – problemu, który dotyczy już prawie połowy Polaków. Jak sobie z nim radzić? Jak poprawić jakość snu?

Reklama

Stres, silne emocje, niepokój, niewłaściwa higiena snu – to tylko niektóre z przyczyn bezsenności. Według badań 45% dorosłych okresowo cierpi z powodu problemów ze snem, a aż 10% zmaga się z tym problemem przewlekle. To dużo, biorąc pod uwagę fakt, że to, czy jesteśmy wyspani ma olbrzymi wpływ nie tylko na codzienne funkcjonowanie i wydajność zawodową, ale też rzutuje na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Kiedy można mówić o bezsenności?

Najprościej mówiąc, bezsenność to zaburzenie ilości lub jakości snu. Diagnoza bezsenności ściśle zależy od indywidualnych odczuć danej osoby – wiadomo, że każdy z nas ma inne preferencje związane z higieną snu. Bezsenność może przejawiać się jako problemy z zasypianiem, zbyt wczesnym budzeniem się, nieregularnym lub przerywanym snem.

W wielu przypadkach bezsenność wiąże się ze stresującymi sytuacjami lub konkretnymi wydarzeniami w życiu (m.in. egzamin, problemy zawodowe i osobiste, zmiana pracy). Czasami są to traumatyczne przeżycia z przeszłości, obecne problemy lub obawa przed tym, co ma nastąpić. Problemy ze snem często pojawiają się jako skutek uboczny lub paradoksalnie – jeden z pierwszych objawów – wielu chorób, w tym zaburzeń hormonalnych, problemów z układem nerwowym czy niektórych chorób metabolicznych.

fot. ojoimages

Jakość snu może też zależeć od pory i rytmu posiłków. Zjedzenie przed snem obfitego lub ciężkostrawnego posiłku, przejadanie się w ciągu dnia, nadmiar alkoholu przed snem – to wszystko powoduje problemy z zasypianiem, spłyca sen, powoduje wybudzanie się i trudności z ponownym zaśnięciem.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze