Zaloguj
Reklama

Jak radzić sobie z prezbiopią?

Autorzy: ON BOARD THINK KONG / ECCO Network
Badanie wzroku
Fot. shutterstock
Badanie wzroku
(0)

Prezbiopia jest powszechnym problemem w starzejącej się populacji na całym świecie. Według prognoz liczba osób zmagających się ze starczowzrocznością oraz ich udział w populacji będzie rósł. Przewiduje się, że w roku 2030 liczba osób z prezbiopią wzrośnie do 2,1 mld osób [1].

Reklama

Biorąc pod uwagę najnowsze prognozy można stwierdzić, że w kolejnych latach, osoby zmagające się z prezbiopią – inaczej starczowzrocznością, będą stanowiły coraz większą część społeczeństwa. Według projekcji ludności ONZ (World Population Prospects 2022) z lipca bieżącego roku, populacja osób starszych rośnie zarówno pod względem liczby, jak i procentowego udziału w społeczeństwie. Tę globalną tendencję można dostrzec także w Polsce, co potwierdza tegoroczny raport GUS [2].

W porównaniu do sytuacji sprzed 10 lat, liczebność osób w wieku produkcyjnym spadła w Polsce o 2,2 miliona. Równolegle w ostatnim dziesięcioleciu przybyło niemal 2 miliony seniorów (kobiet w wieku 60 plus i mężczyzn 65 plus). Jak rozpoznać prezbiopię, jakie są skutki tej wady i czy można je zniwelować?

Pewne, jak prezbiopia po czterdziestce

Z upływem czasu czytanie, praca przed komputerem i oglądanie rzeczy w bliskich odległościach zaczynają sprawiać problem, ponieważ litery zdają się być nieco mniejsze i nieostre. Prezbiopia to proces zupełnie naturalny, który wraz z wiekiem dotyka wszystkich ludzi. Niezależnie od wcześniej zdiagnozowanych wad, wzrok człowieka zaczyna pogarszać się zwykle około 40-45 roku życia.

Zmiany w widzeniu przedmiotów z bliska powstają poprzez zmiany w obrębie soczewki wewnątrzgałkowej odpowiadającej za akomodację naszych oczu, które uwidaczniają się wraz z wiekiem. Soczewka ta traci swoją elastyczność i tym samym zdolności do zmiany kształtu, a w efekcie do zmiany mocy optycznej soczewki w zależności od odległości obserwowanego obiektu. Mówiąc w uproszczeniu, ogranicza to możliwość zmiany ostrości obrazu w zależności od odległości patrzenia. Dodatkowo, wraz z biegiem lat pogarsza się nasza głębia ostrości. Prezbiopia najwcześniej jest odczuwalna u dalekowidzów, natomiast osoby krótkowzroczne mogą odczuwać jej objawy nieco późniejmówi Sylwia Kijewka, optometrystka.

Czy prezbiopię można wyleczyć?

Starczowzroczności nie da się zapobiec ani uniknąć. Z powodzeniem można jednak zniwelować jej objawy poprzez odpowiednią korekcję. Najpopularniejszą metodą korekcji prezbiopii są okulary tak zwane „do czytania”. Jednak konieczność ciągłej zmiany okularów na te do dali i odwrotnie, nie jest komfortowym rozwiązaniem. Dlatego właśnie optycy polecają okulary progresywne, będące obecnie najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem optycznym, a przy tym w pełni uniwersalnym. Obecnie okulary z soczewkami progresywnymi można stosować praktycznie przy większości wad wzroku.  Jest to możliwe dzięki zaawansowanym technologiom optycznym oraz personalizacji konstrukcji soczewek progresywnych, uwzględniających indywidualne parametry użytkownika jak również oprawy.

Okulary progresywne kategorii premium, tworzone są z myślą o indywidualnych potrzebach i preferencjach klienta. Są idealnie dopasowane, tak jak ubranie szyte na miarę. Podczas konsultacji optyk opracowuje indywidualny profil widzenia, który w połączeniu z najbardziej zaawansowaną technologią projektowania i produkcji zapewnia stworzenie unikatowych, w pełni zindywidualizowanych soczewek progresywnych, gwarantujących niezwykle ostre, komfortowe i przede wszystkim naturalne widzenie. Co istotne, obecnie zaawansowane progresywne soczewki okularowe są projektowane osobno dla prawego i lewego oka, co pozwala na lepszą równowagę w widzeniu obuocznym – mówi Sylwia Kijewska. Dzięki niespotykanemu dotąd poziomowi personalizacji adaptacja do nowych okularów jest natychmiastowa, a użytkownik ma pełen komfort widzenia na każdą odległość, dzięki w pełni naturalnym obszarom widzeniadodaje ekspertka.

Wraz z postępem technologicznym firmy oferują coraz bardziej innowacyjne rozwiązania. Dzięki zastosowaniu lekkich materiałów optycznych, innowacyjnych technologii, a także nowoczesnych metod doboru soczewek okularowych, osoby zmagające się z prezbiopią mogą znaleźć na rynku okulary z soczewkami progresywnymi spełniającymi ich oczekiwania.

Warto zadbać o odpowiednią korekcję

Na dłuższą metę prezbiopia utrudnia wykonywanie codziennych czynności, przeszkadza w pracy i jest uciążliwa w codziennym funkcjonowaniu. Zamazany obraz powoduje, że musimy odsuwać od oczu czytaną książkę, gazetę czy smartfon w trakcie wybierania numeru telefonu. Mogą wystąpić objawy zmęczenia wzroku, takie jak ból i napięcie oczu, które zazwyczaj stają się bardziej dokuczliwe przy słabym oświetleniu. Często pojawiają się też bóle karku, głowy oraz zmęczenie.

Okazuje się jednak, że oprócz negatywnego wpływu na jakość życia, prezbiopia niesie też inne, z pozoru nieoczywiste konsekwencje na szeroką skalę. Prezbiopia i inne wady wzroku związane z wiekiem silnie oddziałują na produktywność w miejscu pracy i gospodarkę całego świata, na co zwracają uwagę takie organizacje, jak np. Globalna Koalicja Na Rzecz Starzenia się (GCOA) [3]. W jednym z badań dotyczących globalnego obciążenia utratą produktywności spowodowaną nieskorygowaną prezbiopią stwierdzono, że wśród osób w wieku 50 lat i młodszych potencjalna utrata produktywności wynosiła 11 miliardów dolarów. W przypadku osób w wieku 65 lat i młodszych, które nie miały skorygowanej prezbiopii, potencjalny spadek produktywności oszacowano na 25,4 mld dolarów, jeśli założyć, że wszyscy są produktywni [4]. Warto zatem, nie tylko dla własnego komfortu, w porę zdiagnozować pierwsze objawy prezbiopii, aby podjąć konkretne kroki w kierunku korekcji wady.

Prezbiopia, główna z przyczyn pogorszenia się wzroku, fot. shutterstock.

Czy to prezbiopia? Poznaj najczęstsze objawy  

Pierwsze symptomy prezbiopii pojawiają się około 40-45 roku życia jako subtelne zmiany w zachowaniu. Wizytę u specjalisty warto rozważyć wtedy, gdy:

 • Masz problem z wysłaniem wiadomości sms, przeczytaniem drobnego tekstu (np. na etykietach) i innych treści, które znajdują się w małej odległości od oczu,
 • Długie czytanie, jeżeli jest możliwe, to sprawia ci trudność,
 • Oddalasz od siebie książkę czy telefon, żeby lepiej dostrzec tekst,
 • Po dłuższym czytaniu rozmazują się obiekty będące na dalszym planie,
 • Potrzebujesz lepszego oświetlenia - często kupujesz żarówki o większej mocy,
 • Pojawia się brak ostrości widzenia, ból oczu, głowy, podwójny obraz.

Jeśli zauważymy u siebie pierwsze objawy problemów ze wzrokiem, to powinniśmy udać się do optometrysty, a także skorzystać z pomocy optyka. Wybór właściwego specjalisty jest bardzo ważny, ponieważ nawet najlepsze i najbardziej zaawansowane soczewki okularowe nie zagwarantują nam dobrego widzenia, jeżeli korekcja wzroku zostanie dobrana nieprecyzyjnie. Zdecydowanie nie należy kupować okularów, na własną rękę, w drogerii czy aptece. Kupno gotowych okularów nie pomoże nam rozwiązać problemu z widzeniem podsumowuje Sylwia Kijewska.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Źródło tekstu:

 • [1] Holden, B.A.; Fricke, T.R.; Wilson, D.A.; Jong, M.; Naidoo, K.S.; Sankaridurg, P.; Wong, T.Y.; Naduvilath, T.J.; Resnikoff, S. Global Prevalence of Myopia and High Myopia and Temporal Trends from 2000 through 2050. Ophthalmology 2016, 123, 1036–1042.
  [2] Główny Urząd Statystyczny. Informacja o wynikach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 na poziomie województw, powiatów i gmin; link: https://stat.gov.pl/spisy-powszechne/nsp-2021/nsp-2021-wyniki-ostateczne/informacja-o-wynikach-narodowego-spisu-powszechnego-ludnosci-i-mieszkan-2021-na-poziomie-wojewodztw-powiatow-i-gmin,1,1.html
  [3] VISION HEALTH AND THE FUTURE OF WORK: An Underrecognized Priority for Governments and Employers in the 21st Century; link: https://globalcoalitiononaging.com/wp-content/uploads/2021/12/GCOA_Vision-and-Future-of-Work_FactSheet_FINAL.pdf [dostęp 10.11.2022]
  [4] Komal Patel, OD, Elaine Petry, OD, and Nate Lighthizer, OD „Presbyopia by the Numbers: Who Is Affected by It?”. June 1, 2022.

Reklama
(0)
Komentarze