Zaloguj
Reklama

Jak pokonać zaćmę?

Autorzy: dotPR, informacja prasowa
Oko
Fot. ojoimages
Oko
(0)

Zaćma to jedna z najczęściej spotykanych chorób oczu. Szacuje się, że na wywołane przez nią zaburzenia wzroku chorujeponad 800 tys. Polaków. Przy braku skuteczności leczenia farmakologicznego jedynym sposobem na odzyskanie idealnego wzroku jest wszczepienie nowej, sztucznej soczewki, w miejsce zmętniałej naturalnej. Dzięki takiemu zabiegowi zarówno młodzi, jak i starsi ludzie cierpiący na zaćmę, mogą odzyskać pełną sprawność widzenia.

Reklama

Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaćma zajmuje pierwsze miejsce w rankingu przyczyn ślepoty we współczesnym świecie. Leczenie tego poważnego schorzenia było do niedawna uważane za bardzo skomplikowane.

- W latach osiemdziesiątych ubiegłego wiekupraktyką było całkowite usuwanie zmętniałej soczewki,  a następnie  korekcja wzroku szkłami okularowymi o sile 10 dioptrii i więcejmówi dr Karol Korżel z kliniki okulistycznej. – Rewolucja w leczeniu zaćmy  nastąpiła w latach dziewięćdziesiątych, kiedy to w miejsce chorych soczewek zaczęto wszczepiać sztuczne soczewki,  początkowo  sztywne z PMMA, a następnie zwijalne silikonowe lub akrylowe  - dodaje.

Nowa soczewka w miejsce chorej w kilkanaście minut

Postęp medycyny sprawił, że usunięcie zaćmy jest dziś bezpiecznymzabiegiem, który dzięki nowoczesnej metodzie fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej trwa zaledwie kilkanaście minut.O wyborze momentu, w którym pacjent chce poddać się operacji decyduje pogorszenie ostrości widzenia, którego nie można poprawić okularami, uniemożliwiające wykonywanie pracy, prowadzenie samochodu lub innych życiowo ważnych czynności.

 

Zabieg fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej jest bezbolesny, odbywa się w warunkach ambulatoryjnych w  znieczuleniu miejscowym. Polega na wykonaniu 2,2mm nacięcia w rogówce i wprowadzeniu do oka specjalnego narzędzia - fakoemulsyfikatora. Za jego pomocą ultradźwiękami rozbija się chorą, zmętniałą soczewkę. Małe nacięciezamyka się samoistnie  bez użycia szwów, pozwalając na szybkie gojenie  i rehabilitację. Operacja trwa ok. 10- 20 minut, a pacjent tego samego dnia może wrócić do domu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze