Jak można poradzić sobie z trądzikiem na tułowiu?

U wielu osób ze zmianami trądzikowymi na twarzy może okresowo pojawiać się trądzik także w innych okolicach ciała. Trądzik taki, który najczęściej lokalizuje się na klatce piersiowej, plecach, ramionach i pośladkach, rozwija się w podobny sposób.
Tak samo jak trądzik zlokalizowany na twarzy, także trądzik na tułowiu jest uwarunkowany genetycznie. Nie poznano dokładnej naukowej przyczyny powstawania trądziku tułowia, wiadomo jednak, że u podłoża choroby leży nadmierne wytwarzanie łoju.
Prowadzi ono do zatkania ujść mieszków włosowych (tzw. porów), które stanowią dobre podłoże do namnażania się bakterii. Z uwagi na to, że skóra na tułowiu jest grubsza niż na twarzy, a ujścia mieszków włosowych są szersze, powstające tak zmiany są często bardziej nasilone, tworząc torbiele.
Jak można temu zapobiec?
• W miarę możliwości należy nosić ubrania z przewiewnych tkanin, jak bawełna.
• Ubrania powinny być zmieniane po ich przepoceniu.
• Po treningach sportowych trzeba zawsze znaleźć chwilę czasu na prysznic.
• Należy obserwować swoją skórę, aby zidentyfikować obszary podrażniane i starać się wyeliminować ich przyczynę. Na przykład preparaty do zmiękczania tkanin mogą pozostawiać osad na ubraniach i pościeli, co może przyczyniać się do zatykania porów. Warto wypróbować kulki do suszarek, które w podobny sposób będą zmniejszać elektryzowanie się odzieży.
Wystarczy teraz tylko przestrzegać w domu prostej z asady codziennej pielęgnacji, aby zapobiec pojawianiu się wykwitów trądzikowych:
• Należy codzienne oczyszczać skórę przy pomocy przeciwbakteryjnego żelu do mycia, który nie pozbawia jej niezbędnych kwasów tłuszczowych.
• Powinno się zraszać obszary tułowia narażone na powstawanie zmian trądzikowych tonikiem oczyszczającym co pomoże w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wytwarzania łoju i usunie bakterie z powierzchni skóry.