Zaloguj
Reklama

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne - kilka praktycznych porad

Urlop
Fot. shutterstock
Urlop
(0)

Lato w pełni – skwar, silne słońce, wiatr nie sprzyjają dbaniu o wzrok. Staramy się chronić oczy sięgając po okulary przeciwsłoneczne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych, tak aby rzeczywiście chroniły a nie zaszkodziły?

Reklama

Spis treści:

 1. Oczy – Twoje okno na świat
 2. Po pierwsze – dobierz odpowiednie szkła
 3. Po drugie – dopasuj kolor szkieł
 4. Po trzecie – dobrze dobierz oprawki
 5. Po czwarte – filtry!
 6. Czego unikać

Oczy – Twoje okno na świat

Budowa oka pozwala na jego przystosowanie do zmian – jedną z takich funkcji jest akomodacja oka czy możliwość rozszerzania/zwężania źrenicy, która pozwala regulować dopływ światła. Wady wzroku – krótkowzroczność, dalekowzroczność i inne, wpływają na to jakie szkła korekcyjne powinniśmy nosić. Jeśli na co dzień stosujesz okulary korekcyjne/soczewki kontaktowe, to okulary przeciwsłoneczne również powinny posiadać szkła korekcyjne.

Po pierwsze – dobierz odpowiednie szkła

Kupując okulary przeciwsłoneczne, należy pamiętać, że wada wzroku (jeśli taką mamy) warunkuje dobór szkieł. Zbyt słabe lub zbyt mocne szkła będą nadwyrężać oko, co może spowodować pogłębienie się wady.

Po drugie – dopasuj kolor szkieł

Kolor szkieł ma również znaczenie! Brązowe, czy czarne? To nie jest bez znaczenia. Zanim zdecydujemy się na dobór szkieł, warto przymierzyć okulary ze szkłami w różnych odcieniach. Nie każdy czuje się dobrze, mając na nosie szkła w brązowym odcieniu.

Po trzecie – dobrze dobierz oprawki

Oprawki też mają znaczenie! Odpowiednio przylegające do głowy, posiadające dobrze dobraną odległość „na nosie” to niektóre z kluczowych elementów, które powinny spełnić dobrze dobrane oprawki. To, że oprawki służące jako okulary przeciwsłoneczne zakładamy znacznie rzadziej niż tradycyjne, nie znaczy, że mają być nieodpowiednio dobrane.

Po czwarte – filtry!

Okulary przeciwsłoneczne powinny zabezpieczać wzrok zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB. W przypadku kupna okularów, możemy zauważyć oznaczenie liczbowe umieszczone przy UV. Przykładowo, oznakowanie UV400 oznacza długość fal świetlnych, którą blokuje soczewka z filtrem.  Drugie oznaczeniem kategorii przepuszczalności promieni słonecznych wyrażone jest w zakresie 0-4. Liczby te oznaczają odpowiednio.

 • kategoria 0 – szkła przepuszczają od 80 do 100% promieniowania słonecznego, co skutkuje niską ochroną,
 • kategoria 1 –  przepuszczalność promieniowania w zakresie 43 do 80%, ochrona niewystarczająca latem,
 • kategoria 2 – przepuszczalność promieniowania w zakresie od 18 do 43%,
 • kategoria 3 – przepuszczalność w zakresie od 8 do 18% – okulary dobre, zwłaszcza podczas słonecznych, letnich dni,
 • kategoria 4 –przepuszczalność promieni wynosi od 3 do 8%, okulary idealne dla osób przebywających na ostrym słońcu (np. w górach). Uwaga, nie nadają się do codziennego użytku. Nie wolno w nich prowadzić auta!

Czego unikać?

Kupując okulary, zwróć uwagę aby:

 • okulary były dobrane do Twojej twarzy i wady wzorku (o ile taką posiadasz),
 • okulary kupić w sprawdzonym miejscu – targ, czy bazar nie dają gwarancji autentyczności oznakowań dotyczących filtrów,
 • zwróć uwagę, jak okulary ułożone są na Twojej twarzy – kształt i dopasowanie oprawek ma znaczenie!
Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze