Zaloguj
Reklama

Face lifting - odmładzanie skóry twarzy

Zabiegi kosmetyczne na zdrowo wyglądającą cerę
Fot. medforum
Zabiegi kosmetyczne na zdrowo wyglądającą cerę
(5)

Face lifting to zabiegi z zakresu odmładzania skóry twarzy, polegające na wykonaniu małych nacięć, dzięki którym możliwe jest naciągnięcie tkanek skórnych i wygładzenie niechcianych zmarszczek. Zabiegi te wykonywane są w znieczuleniu miejscowym i zazwyczaj nie wymagają od pacjenta dłuższego pobytu w szpilatu, niż jedna doba. Niezwykle istotne jest omównie zmian jakie są oczekiwane przez pacjenta, gdyż zabieg wiąże się ze zmianami w wyglądzie twarzy, co bezwzględnie musi zostać zaakceptowane przez pacjenta.

Reklama

Face lifting

Face lifting, jest jednym z wielu rodzajów zabiegów oferowanych w obrębie działań chirurgii plastycznej i estetycznej. Z racji tego, iż jego celem jest przywracanie twarzy młodego wyglądu, cieszy się dużą popularnością i wiele osób z niego korzysta.

Na czym polega face lifting?

Chirurg podczas operacji wykonuje nacięcia na skroni, z przodu małżowiny usznej, za uchem oraz na linii włosów. W następnej kolejności, oddzielona zostaje skóra od mięśni oraz od tkanki tłuszczowej, po czym warstwa skórna zostaje przesunięta w taki sposób, by maksymalnie wygładzić zmarszczki. Nadmiar zwiotczałej skóry zostaje usunięty, a jeśli jest taka konieczność, chirurg może usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej oraz zrekonstruować mięśnie.

Sama operacja trwa około 2.5 godziny i wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, stąd konieczne jest pozostaje w szpitalu przez minimum jedną dobę. Blizny pooperacyjne nie są widoczne, jednak opuchlizna może utrzymywać się przez kilka dni po zabiegu. Face lifting jest zabiegiem, podczas którego rekonstruuje się skórę twarzy oraz tkankę podskórną, jednak nie hamuje on procesów starzenia się.

Lekki lifting skóry

Innym rodzajem zabiegu liftingującego jest lekki lifting skóry i mięśni czoła, którego celem jest zniwelowanie pionowych i poziomych zmarszczek powstających na czole. Nacięcia dokonuje się na skórze we włosach, około 5 cm nad linią czoła, po czym naciąga się warstwę skórną oraz mięśnie, by wygładzić niechciane zmarszczki. Sam zabieg trwa około godziny, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga pozostawania w szpitalu dłużej niż jedną dobę.


fot. panthermedia

W walce z "kurzymi łapkami"

W podobny sposób można pozbyć się „kurzych łapek”. Skóra jest nacinana we włosach, na wysokości skroni i z tej pozycji zostaje naciągnięta nie tylko z obszaru wokół oczu, ale również z policzków. Jest to około 1,5 godzinny zabieg, po którym pacjent pozostaje na oddziale szpitalnym jedynie kilka godzin.

Rezultaty

Efekty zabiegów z zakresu face lifitingu widoczne są po około 3- 4 tygodniach przy czym zaleca się by przez pierwsze kilka miesięcy pacjent chronił twarz przed słońcem. W tego typu zabiegach bardzo ważne jest by w pełni pacjentowi uświadomić jak będzie przebiegać zmiana i jaki będzie jej efekt. Należy poznać oczekiwania pacjenta oraz zestawić je ze stanem rzeczywistym, możliwym do osiągnięcia, gdyż rezultat musi zostać w pełni zaakceptowany przez pacjenta.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • "Chirurgia estetyczna I plastyczna" [w:] J. Dylewska- Grzelakowska, Warszawa 1999

Reklama
(5)
Komentarze