Reklama:

Endometrioza. Informacje dla pacjentek.

Dr Zofia Polska

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Endometrioza. Informacje dla pacjentek.

ojoimages

Zamyślenie

Przedstawiono najważniejsze wiadomości dla pacjentek dotyczące endometriozy.

Reklama:

Zmiany endometrialne w jajnikach mogą stać się przyczyną zaburzenia ich funkcjonowania. Zrosty powstałe w jej wyniku na jajnikach lub jajowodach mogą stać się przyczyną trudności z zajściem w ciążę. W związku z tym, że ogniska endometrialne wytwarzają prostaglandyny u kobiet z ta chorobą może częściej dochodzić o poronień. Występowanie tych objawów nie jest proporcjonalne do wielkości występujących zmian. Zdarza się bowiem tak, że pomimo szeroko rozprzestrzenionej choroby kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości.

Jeżeli nie występują żadne objawy endometriozy a istnieje prawdopodobieństwo jej istnienia np. w przypadku niepłodności, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich metod diagnostycznych pozwalających na jej rozpoznanie. Prócz podstawowego badania ginekologicznego, USG, tomografii komputerowej czy też rezonansu magnetycznego, które są badaniami nieinwazyjnymi lecz nie pozwalającymi w pełni na rozpoznanie choroby, stosuje się laparoskopię. Laparoskopia możliwa dokładną ocenę zmian endometrialnych oraz pobranie materiału do badania histopatologicznego potwierdzającego rozpoznanie.

Leczenie endometriozy uzależnione jest od wieku kobiety, a w szczególności od jej planów rozrodczych. Niewątpliwie ogromne znaczenie ma także stopień zaawansowania choroby, jak również nasilenie objawów wywołanych zmianami endometrialnymi. Leczenie endometriozy jest niezmiernie trudne i bardzo rzadko dochodzi do całkowitego wyleczenia. Choroba ta wykazuje tendencję do nawrotów.

Najczęściej, szczególnie u kobiet młodych, które chcą zajść w ciążę, terapię rozpoczyna się od leczenia zachowawczego polegającego na przyjmowaniu leków hormonalnych, które wywołują pseudociążę zatrzymując miesiączkowanie a tym samym rozprzestrzenianie się choroby. Przeważnie stosuje się hormonalne środki antykoncepcyjne. W przypadku, gdy leczenie farmakologiczne nie przyniesie zadowalających rezultatów przystępuje się do laparoskopii. W trakcie zabiegu ogniska endometriozy niszczy się poprzez ich przyżeganie.

Nigdy jednak nie ma pewności, że udało się znaleźć wszystkie zmiany. Istnieje wiec ryzyko, że część z nich pozostała niezauważona i po zabiegu nadal będą się rozwijać. Dlatego też, u kobiet, które chcą posiadać dziecko zaleca się zajście w ciążę w najbliższych miesiącach po zabiegu. Zdarza się, że po urodzeniu dziecka zmiany endometrialne cofają się samoistnie.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Kobieta

gość
własny salon fryzjerski?
W końcu chcę pójśc na swoje i załozyć własny salon fryzjerski, klientki już mam :) pytanie do profesjonalistów jakie marki sprzetu się wam sprawdziły. Niestety nie byłam zadowolona z tego co mieiśmy ...
gość
pijecie energetyki?
Zdarza Wam sie pić energetyki typu tiger? Mi ostatnio często, kończyłam ważny projekt a jakoś za kawąnie przepadam, zresztą nie czuję zeby na mni ejakoś super mocno działała a po takim napoju mogę pr...
Reklama:
Reklama: