Zaloguj
Reklama

Dzień Mamy – jedyny taki dzień w roku

Autorzy: Anna Pyka
Radość matki i córki
Fot. Shutterstock
Radość matki i córki
(5)

Matka, mama, mamusia. Najważniejsza osoba w naszym życiu, bez której nie byłoby nas na świecie. Matka kocha bezwarunkowo, bez względu na wszystko. Warto pomyśleć jak sprawić by jej święto stało się dniem wyjątkowym.

Reklama

Spis treści:

  1. Co znaczy „matka”?
  2. Historia święta
  3. Sposoby na udane święto
  4. A może prezent?

Co znaczy „matka”? 

Słowo „matka” pochodzi z języka praindoeuropejskiego mater, co oznacza: rodzicielka. Jednak rola matki nie ogranicza się do wydania dziecka na świat.

Narodziny to dopiero początek wspólnego życia. Początek wielkiej miłości, a miłość jak mawiają, jest zawodem matki. Często słyszy się określenie: matka biologiczna. Innymi słowy, jest to kobieta, która wydała dziecko na świat, ale nie podjęła się jego wychowania. Mimo tego wciąż mówimy o niej matka, co dowodzi, że łącząca ją z dzieckiem więź nie została przerwana.

Historia święta 

Tradycja świętowania Dnia Matki wywodzi się ze starożytnej kultury Greków i Rzymian. Czcili oni matki-boginie, odpowiedzialne za plony i urodzaje. Przed wizerunkiem Matki Natury palono to, co pozyskiwano z upraw. Z czasem zwyczaj został przejęty przez kościół katolicki i przekształcony w święto Matki Boga. Tradycją stało się powracanie do swojego miejsca chrztu świętego i przy okazji składanie wizyty własnej matce. W Polsce święto obchodzono po raz pierwszy w Krakowie, w 1914 roku.

Sposoby na udane święto 

Dzisiaj Dzień Matki można obchodzić na wiele sposobów. Jeżeli mama nie mieszka w pobliżu, najlepszym prezentem dla niej, będzie nasza wizyta. Jeśli natomiast codziennie widujemy się z naszą mamą, warto zadbać o to, aby ten dzień był wyjątkowy. Jest to najlepszy moment, aby spędzić trochę czasu razem, tym bardziej, jeśli w życiowym biegu często o tym zapominamy. Można zorganizować wycieczkę do kina, teatru, czy na ciekawy koncert. Mama na pewno ucieszy się ze wspólnego spaceru zakończonego aromatyczną kawą w przytulnej kawiarence.

Nie zapominajmy też o drobnych uczynkach, które wywołają uśmiech na jej twarzy: pomoc przy obiedzie, w codziennych porządkach lub upieczenie pysznego ciasta.

A może prezent? 

Miłą niespodzianką będzie oczywiście upominek. Mama jak każda kobieta uwielbia kwiaty, więc otrzymanie pięknego bukietu na pewno przyniesie jej wiele radości. Prezent nie musi być drogi. Ważne natomiast jest to, aby był przemyślany.

Krem przeciwzmarszczkowy przypomni o mijających latach, a akcesoria kuchenne o stereotypowej roli kobiety... Dlatego pamiętajmy, aby upominek nawiązywał do osobistych preferencji, a także wiązał się z czymś przyjemnym. Ciekawa książka skłoni do odpoczynku w wygodnym fotelu, a zabawna komedia pozwoli zapomnieć o codziennych troskach.

Szczęśliwa mama, fot. shutterstock

Matka nigdy nie zapomina o swoim dziecku. Jak moglibyśmy zatem zapomnieć o tak ważnym święcie? Z okazji Dnia Matki, życzymy wszystkim mamom tego, co najlepsze. Niech każdy dzień przynosi wiele powodów do radości, a dzieci niech przysparzają mniej kłopotów. Dużo sił i promiennego uśmiechu na twarzy.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Fozik.pl, zdjęcia: ojoimages

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze