Zaloguj
Reklama

Domowe sposoby na jęczmień oka

Autorzy: Marta Wiśniewska
Oko
Fot. ojoimages
Oko
(5)

Jęczmieniem nazywamy grudkowy ropień jednego lub kilku gruczołów. Przypomina swym wyglądem ziarno zboża, ponieważ jest małe, owalne i twarde, przez zalegającą w nim ropę.

Reklama

Jego pojawieniu się towarzyszy najczęściej ból, obrzęk i zaczerwienienie. Może także wystapić łzawienie, a nawet światłowstręt.

Do jego powstania przyczynia się:

 • niedokładne zmywanie makijażu
 • źle dobrane kosmetyki
 • przebywanie w zadymionym pomieszczeniu
 • pocieranie brudnymi rękami oczu

Najlepszym sposobem na pozbycie się dokuczliwego jęczmienia jest wizyta u lekarza. Jednak co zrobić, kiedy nie mamy takiej możliwości? W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby.

 1. Pocieranie złotą obrączką - rozgrzaną, zdezynfekowaną obrączkę należy przyłożyć w miejsce pojawienia się jęczmienia i delikatnie pocierać.
 2. Okłady z naparu z ziela świetlika lub świeżej pietruszki zmniejszą ból oraz obrzęk.
 3. Okład z zielonej herbaty.
 4. Kompres z kwiatów nagietka, rumianku, liści malin.
 5. Picie naparu z mniszka lekarskiego. Zalecane 2 razy dziennie. Pomaga usunąć bakterie z organizmu, które wywołują jęczmień.
 6. Ciepły okład z jajka - ugotowane, nieobrane jajko należy owinąć chusteczką i przyłożyć do powieki.
 7. Pocieranie plasterkiem czosnku, który również ma właściwości bakteriobójcze. Jednak przy tej metodzie trzeba szczególnie uważać, ponieważ nieodpowiednio stosowana może wywołać silny ból i pieczenie.

fot. pantherstock

Domowe metody głównie skupiają się na usunięciu z organizmu bakterii wywołujących ropień, czyli bakterii gronkowca. Na pewno nie wyleczą go od razu, jednak z pewnością przyniosą ukojenie oraz zmniejszą obrzęk.
Są one polecane dla jęczmienia występującego zewnętrznie, ponieważ w przypadku wewnętrznego niezwłocznie należy udać się na konsultację lekarską.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze