Domowe sposoby na jęczmień oka

Jęczmieniem nazywamy grudkowy ropień jednego lub kilku gruczołów. Przypomina swym wyglądem ziarno zboża, ponieważ jest małe, owalne i twarde, przez zalegającą w nim ropę.
Jego pojawieniu się towarzyszy najczęściej ból, obrzęk i zaczerwienienie. Może także wystapić łzawienie, a nawet światłowstręt.
Do jego powstania przyczynia się:
- niedokładne zmywanie makijażu
- źle dobrane kosmetyki
- przebywanie w zadymionym pomieszczeniu
- pocieranie brudnymi rękami oczu
Najlepszym sposobem na pozbycie się dokuczliwego jęczmienia jest wizyta u lekarza. Jednak co zrobić, kiedy nie mamy takiej możliwości? W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby.
- Pocieranie złotą obrączką - rozgrzaną, zdezynfekowaną obrączkę należy przyłożyć w miejsce pojawienia się jęczmienia i delikatnie pocierać.
- Okłady z naparu z ziela świetlika lub świeżej pietruszki zmniejszą ból oraz obrzęk.
- Okład z zielonej herbaty.
- Kompres z kwiatów nagietka, rumianku, liści malin.
- Picie naparu z mniszka lekarskiego. Zalecane 2 razy dziennie. Pomaga usunąć bakterie z organizmu, które wywołują jęczmień.
- Ciepły okład z jajka - ugotowane, nieobrane jajko należy owinąć chusteczką i przyłożyć do powieki.
- Pocieranie plasterkiem czosnku, który również ma właściwości bakteriobójcze. Jednak przy tej metodzie trzeba szczególnie uważać, ponieważ nieodpowiednio stosowana może wywołać silny ból i pieczenie.
fot. pantherstock
Domowe metody głównie skupiają się na usunięciu z organizmu bakterii wywołujących ropień, czyli bakterii gronkowca. Na pewno nie wyleczą go od razu, jednak z pewnością przyniosą ukojenie oraz zmniejszą obrzęk.
Są one polecane dla jęczmienia występującego zewnętrznie, ponieważ w przypadku wewnętrznego niezwłocznie należy udać się na konsultację lekarską.