Zaloguj
Reklama

Długotrwałe zaczerwienienie oka i jego skutki

Zapalenie spojówek, krople do oczu
Fot. shutterstock
Zapalenie spojówek, krople do oczu
(0)

Zaczerwienienia oka może wiązać się z nieprzyjemnym uczuciem podrażnienia, dyskomfortu, a w konsekwencji nawet z problemami z widzeniem. Problemu zaczerwienionego oka nie powinno się bagatelizować – ignorowanie objawów i próba „przeczekania” aż „same ustąpią”, może skończyć się pogorszeniem wzroku.

Reklama

Budowa oka 

Oko jest niezwykle delikatnym narządem, którego uszkodzenie może skutkować utratą wzroku. W skład narządu wzroku wchodzą – poza gałką oczną – również powieki, narząd łzowy, powięzi i tzw. aparat ruchowy oka, czyli mięśnie, dzięki którym możemy poruszać okiem. Gałka oczna, która najbardziej kojarzy nam się jako potocznie znane „oko” zbudowana jest z tzw. ściany, którą tworzą trzy błony (zewnętrzna, środkowa, wewnętrzna). Błona zewnętrzna utworzona jest z nieprzezroczystej twardówki oraz przezroczystej rogówki. Rogówka odgrywa istotną rolę w procesie widzenia – oprócz funkcji ochronnej dla oka bierze udział w procesach prawidłowego odbierania bodźców. Twardówka okala oko, zapewniając mu m.in. ochronę. Dodatkowo w oku możemy rozróżnić tęczówkę, która nadaje oczom kolor oraz źrenicę, która kontroluje ilość światła, jaka dociera do oka. Bardzo istotną funkcję pełni soczewka, która bierze udział w akomodacji oka. Ochroną oka przed czynnikami zewnętrznymi zajmują się zarówno oczodół, w którym położona jest gałka oczna, jak i inne elementy, takie jak powieki, rzęsy czy narząd łzowy, pozwalający na zachowanie odpowiedniej wilgotności gałki ocznej. Podrażnienie któregokolwiek z elementów budujących oko czy infekcja o podłożu bakteryjnym lub wirusowym mogą doprowadzić do wystąpienia zaczerwienienia, bólu i podrażnienia. 

Red eye syndome, czyli zespół czerwonego oka

Zaczerwienienie oka znane jako tzw. zespół czerwonego oka zaliczane jest do najczęściej obserwowanych objawów okulistycznych. Charakterystyczna, czerwona barwa może świadczyć o podrażnieniu oka lub o postępującym zapaleniu, które dotyka narządu wzroku. Poza charakterystyczną, czerwoną barwą twardówki pojawiają się takie objawy, jak świąd, ból, wypływająca wydzielina

Przyczyny występowania zespołu czerwonego oka

Pojawienie się zaczerwienionego oka może być związane z wieloma czynnikami, takimi jak np.:

  • przekrwienie i poszerzenie naczyń krwionośnych na skutek podrażnienia,
  • pojawienie się krwi pod spojówką, 
  • choroby spojówki wywołane przez bakterie, wirusy, chlamydie, 
  • alergia, 
  • zespół suchego oka,
  • guz spojówki, 
  • choroby rogówki, np. zapalenie rogówki (wywołane przez infekcję bakteryjną lub wirusową), 
  • keratopatia, czyli odkładanie się soli wapnia w powierzchniowej warstwie rogówki, 
  • ubytek nabłonka rogówki.

Wizyta w gabinecie okulistycznym, fot. panthermedia

Dodatkowo za wytępianie zespołu czerwonego oka mogą być odpowiedzialne choroby błony naczyniowej, jak choćby zapalenie tęczówki, tzw. ostry atak zamkniętego kąta przesączania (inaczej ostry atak jaskry) czy urazy mechaniczne gałki ocznej, obejmujące uszkodzenie powiek, oczodołów, spojówek. Do problemów z nawracającym zaczerwienieniem oka przyczyniają się też z pozoru niegroźne jęczmienie, niedomykanie powieki czy jej odwinięcie. W bardziej zaawansowanych przypadkach nawracające i bolesne zaczerwienianie gałki ocznej może być związane nawet z pojawieniem się guzów oczodołu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze