Zaloguj
Reklama

Dlaczego kwarantanna nam doskwiera?

Autorzy: lek. Michał Marciniak
Praca zdalna
Fot. shutterstock
Praca zdalna
(0)

1 kwietnia minęły 4 tygodnie od pierwszego przypadku zachorowania z powodu koronawirusa w Polsce. Prawie od samego początku rozwoju epidemii obowiązują kolejne ograniczenia różnych działalności obywatelskich. Zamknięte zostały szkoły, galerie, ostatnio także inne punkty usługowe. Generalnie restrykcje są coraz bardziej zaostrzone, tak żeby jak najwięcej osób pozostało w domu – apel #zostańwdomu to główne zalecenie na czas epidemii. Brak kontaktów społecznych to brak okazji do szerzenia wirusa i szybsze ograniczenie epidemii. Czemu, mimo to, trudno pogodzić się nam z kwarantanną domową?

Reklama

Kwarantanna, czyli co?

Zgodnie z art. 33-34 Ustawy o [...] zwalczaniu zakażeń [...] u ludzi, osoby, które były narażone na chorobę zakaźną lub pozostawały w styczności ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego, a nie wykazują objawów chorobowych, podlegają, na wniosek powiatowego inspektora sanitarnego albo lekarza, obowiązkowej kwarantannie, która trwa do czasu stwierdzenia braku zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego, jednak, jednorazowo, nie dłużej niż 21 dni. Podczas kwarantanny domowej osoba jej poddawana ma bezwzględny zakaz opuszczania miejsca zamieszkania oraz fizycznego kontaktu z innymi osobami. Na wniosek Służb Państwowych należy poddać się kontroli odbywania kwarantanny.

Dlaczego kwarantanna nam doskwiera?

Niby ogólnie wszyscy rozumiemy konieczność izolacji, konieczność pozostania w domu, ograniczania kontaktów z innymi osobami. Niby jesteśmy odpowiedzialni, a stan epidemiczny jest na tyle uciążliwy, że w teorii powinniśmy zrobić wszystko, aby aktualny trudny czas możliwie skrócić. Taki jest również cel nakładanego obowiązku kwarantanny domowej. Odpowiednie służby państwowe codziennie kontrolują osoby poddawane kwarantannie i okazuje się, że nie wszyscy zachowują się w sposób odpowiedzialny i pozostają odizolowani w swoich domach. Chcę podkreślić, że nie ma we mnie przyzwolenia na przypadki łamania kwarantanny, ale chciałbym poszukać odpowiedzi, dlaczego to ograniczenie aż tak niektórym doskwiera?

fot. panthermedia

Czynniki utrudniające odbycie kwarantanny

Oczywiście zakładam, że osoba poddawana kwarantannie jest jedynie podejrzana o zachorowanie. Nie cierpi z powodu objawów chorobowych i jedynym kłopotem jest sensowne zaplanowanie nadmiarowego, przymusowo otrzymanego, wolnego czasu.

Reklama
(0)
Komentarze