Zaloguj
Reklama

Dlaczego chorujemy na depresję?

Autorzy: Katarzyna Kurek
Depresja, Samotność
Fot. panthermedia
Depresja, Samotność
(4)

Jesień to pora roku sprzyjająca nastrojom przygnębienia i apatii. Dni stają się krótsze, zimne i deszczowe. Brak słońca i zmiana czasu na zimowy sprawia, że stajemy się bardziej senni i nic nam się nie chce. Często można pomylić jesienną chandrę z początkowymi objawami depresji.

Reklama

Należy pamiętać, że chandra jest stanem przejściowym – z chwilowym rozdrażnieniem i przygnębieniem jesteśmy sobie w stanie poradzić sami. Czasem wystarczy, że zjemy trochę czekolady, spotkamy się z przyjaciółmi lub obejrzymy dobrą komedię i kiepski nastrój znika. Depresja natomiast utrzymuje się przez dłuższy czas i koniecznie trzeba ją leczyć.

Światowa Organizacja Zdrowia odnotowuje wzrost zachorowań na depresję i obecnie jest ona czwartym, najpoważniejszym problemem zdrowotnym wśród społeczności. Kobiety chorują na depresję dwa razy częściej niż mężczyźni. Skąd takie alarmujące statystyki?

Codzienne życie pełne jest stresujących sytuacji, które oddziaływają na psychikę człowieka w bardzo silny sposób. Przeżyciami po których możemy borykać się z problemem depresji są przykładowo:

  • Śmierć małżonka,
  • Rozwód/ separacja,
  • Ciężka choroba,
  • Zwolnienie z pracy,
  • Ciąża,
  • Zmiana pracy, miejsca zamieszkania, kredyty.

fot. ojoimages

Na depresję chorują najczęściej osoby pomiędzy 15. a 30. rokiem życia, jednak nawet dzieci i osoby starsze mogą mieć tego rodzaju problemy.
U dzieci objawy depresyjne związane są z : ciągłym niezadowoleniem rodziców, krytyką z ich strony lub odrzuceniem i brakiem porozumienia z rówieśnikami i nauczycielami w szkole.

U osób starszych objawy depresyjne mogą być wynikiem: przygnębienia wynikającego z chorób wieku starczego i niemożności poradzenia sobie z codziennymi czynnościami np. z zakupami. Osoby starsze często czują się niepotrzebne w rodzinie z racji wieku i ograniczeń. Zbyt wiele wolnego czasu, skłania do refleksji nad życiem i sprzyja myślom o zbliżającej się śmierci.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze