Zaloguj
Reklama

Diagnostyka i leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów

Wizyta u lekarza
Fot. Panthermedia
Wizyta u lekarza
(0)

Reumatoidalne zapalenie stawów (gościec przewlekle postępujący) to zapalna choroba, która zajmuje mięśnie oraz inne narządy (oko, nerwy, nerki, serce, naczynia).

Reklama

Wraz z jej rozwojem dochodzi do problemów z poruszaniem się, wykonywaniem pracy oraz normalnym funkcjonowaniem. Wielu pacjentów, którzy nie podejmują stosownego leczenia umiera z powodu tego schorzenia. Stan zapalny rozwijający się we wnętrzu stawu, bardzo szybko rozprzestrzenia się. W chwili obecnej niewiele wiemy na temat potencjalnych czynników, które mogą odpowiadać za rozwój tej choroby. Szybka jej diagnoza i włączenie leczenia daje szanse na normalne i sprawne funkcjonowanie.   
 
Jak diagnozujemy i leczymy reumatoidalne zapalenie stawów?

W sytuacji gdy zaczniemy odczuwać ból stawów i mięśni, zauważymy ich obrzęk, towarzyszyć nam będzie podwyższona temperatura, osłabienie, brak apetytu, kaszel, ból gardła, problemy z oddawaniem moczu, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Szybkie rozpoznanie choroby w dużej mierze decyduje o trafności leczenia. Podjęcie leczenia może prowadzić do  wycofania się choroby.
W diagnostyce reumatoidalnego zapalenia stawów wykonuje się liczne badania. Pierwsze kryteria pojawiły się w 1987 roku, nowe kryteria (ACR/EULAR) są z 2010 roku i co ważne dają możliwość rozpoznania choroby już na wczesnym etapie, zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian w stawach bądź innych narządach. Wśród najczęściej wykonywanych badań są oznaczenia: czynnika reumatoidalnego (RF), CRP, OB, anty-CCP (przeciwciała przeciwko cyklicznemu cytrulinowanemu peptydowi) oraz badania moczu. Zawsze wykonywane jest także badanie radiologiczne - zdjęcie RTG rąk oraz stóp a w niektórych przypadkach tomografia komputerowa. Na podstawie uzyskanych wyników podejmowane jest odpowiednie leczenie.


fot. panthermedia

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów w chwili obecnej uległo zmianie. Szczególny nacisk lekarze kładą na bardzo szybkie włączenie leku, którego celem jest modyfikacja przebiegu choroby. Konieczne do tego jest jak najszybsze i najwcześniejsze jej rozpoznanie. Zatem przy zauważeniu u siebie pierwszych objawów, należy zgłosić się do reumatologa. Oprócz leków modyfikujących przebieg choroby stosuje się także leki przeciwbólowe, glikokortykosteroidy (zmniejszają objawy stanu zapalnego) oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Dla każdego pacjenta bardzo ważną kwestią jest także wsparcie ze strony rodziny, zrozumienie, odpoczynek, właściwe odżywianie oraz ćwiczenia (dostosowane do stanu zdrowia). Pamiętajmy by leki stosować zgodnie z zaleceniami lekarza podobnie jak wszelkie ćwiczenia.
 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze