Zaloguj
Reklama

Dekalog zdrowej skóry

Autorzy: Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm, informacja prasowa
Kobieta korzystająca z kosmetyków pielęgnacyjnych
Fot. panthermedia
Kobieta korzystająca z kosmetyków pielęgnacyjnych
(5)

Jeszcze chwila i słupek rtęci na termometrze sięgnie 30 stopni. Skórę czeka zatem kolejne ekstremum - zmagania ze słońcem. Co zrobić, żeby po kilku słonecznych miesiącach nie potrzebowała akcji-reanimacji? Oto 10 przykazań dla zdrowej i pięknej skóry, zanim sezon plażowy rozkwitnie w pełni.

Reklama

Po pierwsze, chroń

Skóra potrzebuje silnego sprzymierzeńca, by nie dać się nasłonecznieniu. O tej porze roku najważniejsza jest profilaktyka antysłoneczna, czyli przede wszystkim stosowanie kremów z filtrem. Pamiętajmy, że nie każdy filtr chroni tak samo i szukajmy takiego, który blokuje zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB. Obowiązuje tu zasada „im więcej – tym lepiej”. Zwykłe SPF15 nie wystarczy - popularna „trzydziestka” stosowana wielokrotnie w ciągu dnia to absolutne minimum, dzięki któremu opalimy się zdrowo, a nie „spalimy na raka”. Dermatolodzy polecają jednak stosowanie SPF 50.

Po drugie, zapobiegaj

Teoria mówiąca, że terapia szokowa najlepiej oswoi skórę ze słońcem to jeden z najbardziej szkodliwych mitów. Ekstremalny seans słoneczny to gwarantowane oparzenia, które powodują uszkodzenia DNA komórek skóry, a więc przyspieszają starzenie oraz zwiększają prawdopodobieństwo powstawania zmian nowotworowych. Wiosna i lato będą najzdrowsze, gdy spędzimy je pod znakiem fotoprotekcji i unikania niepotrzebnej ekspozycji na słońce. Przydatne będą więc kapelusze i okulary przeciwsłoneczne.

Po trzecie, wspomagaj

Opalanie przyspiesza fotostarzenie skóry. Badania pokazują, że aż 80% zmarszczek powstaje w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce. Żeby temu zapobiec potrzebne są nie tylko działania od zewnątrz, ale i… od wewnątrz! Opalanie sprzyja powstawaniu wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się skóry. Ich szkodliwemu działaniu zapobiegają przeciwutleniacze. Organizmowi dostarczymy ich dzięki odpowiednio dobranym kosmetykom, diecie, suplementacji bogatej w m.in. witaminę C, A i E czy beta-karoten oraz wybranym zabiegom medycznym.

 

fot. ojoimages

Po czwarte, nawilżaj

- Przed opalaniem należy stosować kremy nawilżające, a po opalaniu - natłuszczające - pozwoli to zapobiec nadmiernemu przesuszeniu skóry - radzi dr Edyta Engländer z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej. Kiedy zaczyna robić się gorąco powinniśmy pamiętać również o piciu co najmniej dwóch litrów wody. Wskazane jest również przyjmowanie tabletek z kwasem hialuronowym, jak również specjalne zabiegi.

Reklama
(5)
Komentarze