Zaloguj
Reklama

Czym są kolana zakonnicy?

Kontuzja
Fot. panthermedia
Kontuzja
(0)

Kaletki maziowe mają za zadanie chronić tkanki przed nadmiernym tarciem i ułatwiać ich ruch. Znajdują się przede wszystkim pomiędzy kośćmi a mięśniami, ścięgnami, skórą lub stawami. Co w sytuacji, gdy odczuwamy ból w okolicy umiejscowienia kaletek?

Reklama

Spis treści:

  1. Czym jest kaletka maziowa
  2. Jakie są przyczyny zapalenia kaletek maziowych
  3. Objawy zapalenia kaletki maziowej
  4. Sposoby leczenia

Czym jest kaletka maziowa

Kaletki maziowe, czyli bursa synovialis są strukturami o pęcherzykowatym kształcie. Ich główną funkcją jest produkcja mazi stawowej, która ma ułatwiać proces „poślizgu” i chronić stawy przed przedwczesnym zużyciem. W organizmie występuje szereg kaletek – przedrzepkowa, nadrzepkowa, podrzepkowa czy kaletka ścięgna Achillesa. Przykładowo, ból w obrębie kolan często nazywany jest mianem „kolan zakonnicy” a ból w obrębie łokci „łokciem studenta”.  

Jakie są przyczyny zapalenia kaletek maziowych

Wśród najczęściej występujących przyczyn występowania zapalenia kaletek maziowych mogą być:

  • Mikrourazy powstające na skutek długotrwałych przeciążeń, które wynikają chociażby z charakteru pracy (długotrwałe klęczenie, podpieranie się na łokciach),
  • Urazy, upadki i kontuzje to również przyczyny naruszenia struktury kaletki maziowej, co powoduje jej uszkodzenie.

Objawy zapalenia kaletki maziowej

Pierwsze kroki to wizyta u lekarza, który przeprowadzi badanie palpacyjne i wywiad. Lekarz wykona badanie ultrasonograficzne, co pozwala na ocenę ilości płynu przesiękowego i stopnia uszkodzenia kaletki maziowej.

Sposoby leczenia

Leczenie zapalenia kaletki zależy od ilości nagromadzonego płynu i szybkości jego przybywania. W sytuacji, gdy gromadzi się ropa mogło dojść do infekcji bakteryjnej, co wymaga pilnego wdrożenia antybiotykoterapii. W niektórych przypadkach konieczna może być punkcja, która pozwoli na odessanie części zalegającej cieczy. Silny ból i rozwijający się stan zapalny może wymagać wdrożenia do leczenia iniekcji z glikokortykosteroidami. Leczenie oparte jest na stosowaniu maści i żeli przeciwbólowych, zawierających NPLZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). W sytuacjach, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów, konieczne może okazać się wykonanie zabiegu operacyjnego.

Pamiętajmy, że istotna jest też rola fizjoterapii – zabiegi rehabilitacyjne pozwalają na odzyskanie sprawności i przywrócenie ruchomości, zwłaszcza po wykonaniu zabiegu operacyjnego. Domowe sposoby wspomagające w przypadku wystąpienia zapalenia kaletek maziowych nie zawsze wystarczą, aby zapewnić całkowite wyleczenie. Warto jednak mniej obciążać bolącą kończynę, stosować zimne kompresy czy okłady. Nie bagatelizujmy jednak objawów zapalenia – nieleczone, może prowadzić do pogłębienia się stanu chorobowego

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze