Zaloguj
Reklama

Czym jest hipersomnia?

Zmęczenie pracą
Fot. ojoimages
Zmęczenie pracą
(0)

Nadmierna, przewlekła senność nazywana jest inaczej hipersomnią. Może być ona spowodowana nadmiernym przemęczeniem, ciążą, zaburzeniami snu, ale także objawem choroby. Jeśli nadmierna senność utrzymuje się przez dłuższy czas należy skontaktować się z lekarzem. Objawu tego nie powinniśmy bagatelizować zwłaszcza wtedy, gdy uniemożliwia nam sprawne funkcjonowanie w życiu codziennym.

Reklama

Hipersomnia to stan chorobowy, który zawsze wymaga specjalistycznego leczenia. Przewlekła senność, ciągłe zmęczenie i osłabienie w znaczący sposób utrudniają normalną naukę, pracę a także wykonywanie obowiązków domowych. Nie ustępują one nawet wtedy, gdy odpowiednio się wyśpimy, wypoczniemy i spożywamy odpowiednią ilość zróżnicowanych pokarmów.

Najczęściej nadmierna senność pojawia się u osób przepracowanych, u kobiet ciężarnych, po długiej chorobie, bądź gdy jesteśmy wyczerpani fizycznie oraz psychicznie. Zbyt duża ilość stresujących sytuacji może także prowadzić do senności oraz zmęczenia. Tego typu przyczyny hipersomnii nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia oraz życia. Konieczna jest wtedy zmiana trybu życia (regularne odżywianie się, zbilansowana dieta, odpoczynek oraz relaks). Wtedy najczęściej wszystko wraca do normy.

Niestety hipersomnia może mieć także podłoże chorobowe. Najczęstsze przyczyny nadmiernej senności to depresja (brak własnej wartości, smutek, pesymizm, przygnębienie, niechęć do świata oraz innych osób), niedoczynność tarczycy, anemia, cukrzyca, urazy głowy, guzy mózgu, uszkodzenia układu nerwowego, alkoholizm, bezdechy senne, narkolepsja, chrapanie oraz zażywanie substancji psychoaktywnych. Bardzo często hipersomnia spotykana jest u pacjentów z nowotworami, białaczką, zaburzeniami odporności, zapaleniem płuc oraz chorobami wątroby.   

Każdy z nas może w domowy sposób walczyć z objawami nadmiernej, przewlekłej senności oraz zmęczenia. Warto spróbować zaplanować swój dzień w taki sposób by rozpocząć go od porannej rozgrzewki, następnie zjeść zdrowe śniadanie (odpowiednie ilości węglowodanów oraz białek). Przed południem warto zjeść jakiś lekki posiłek (nie należy spożywać tłustych i słodkich produktów), następnie obiad, po którym warto udać się na krótki spacer. Na kolację nie powinniśmy się objadać, ważne jest także to by zrelaksować się przed spaniem. Zdrowy sen to kolejna kluczowa kwestia w trakcie doby.
Jeśli cierpimy na jakąś chorobę, której objawem jest hipersomnia należy powiadomić o tym lekarza. W takiej sytuacji powinniśmy każdą zmianę w naszym stylu życia przedyskutować ze specjalistą.    

   

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze