Zaloguj
Reklama

Czy klimatyzacja szkodzi?

Domowe sposoby na przeziębienie
Fot. Pantherstock
Domowe sposoby na przeziębienie
(0)

Gorące, parne lata sprzyjają zakładaniu w naszych domach klimatyzacji. Każdy z nas lubi jadąc autem włączyć podmuch świeżego powietrza, który umili nam długą drogę lub relaksować się w chłodnym pokoju, gdy na zewnątrz panuje tropikalny żar. Pomimo inwestowania w klimatyzację, wiele osób zapomina o regularnych przeglądach oraz czyszczeniu urządzeń, co skutkuje zachorowaniem na wiele groźnych chorób. Poniżej- wytyczne jak najlepiej dbać o klimatyzację oraz czym może skutkować nie czyszczenie urządzenia. 

Reklama

Co to właściwie jest klimatyzacja?

Klimatyzacja kojarzy nam się przede wszystkim z  urządzeniem, które ma za zadanie dostarczać chłodnego powietrza. Jest to oczywiście po części prawda, choć jak podają definicje na stronach producentów urządzeń klimatyzacyjnych to urządzenia, które mają za zadanie wymieniać powietrze w aucie/pomieszczeniu oraz utrzymywać zadane warunki klimatyczne (np. temperaturę), które zapewniają dogodne warunki do pracy i funkcjonowania człowieka. Jak podają producenci, klimatyzacja nie może nam kojarzyć się wyłącznie z chłodzeniem. Prawdziwy klimatyzator ma za zadanie zarówno chłodzić jak i podgrzewać powietrze, ale również osuszać powietrze bądź odpowiednio je nawilżać.

Czy klimatyzacja szkodzi?

Często narzekamy, że przebywaliśmy w klimatyzowanym pomieszczeniu i od razu zaczynamy cierpieć na przeziębienie. Oczywiście, zbyt niska temperatura lub nagła zmiana temperatury otoczenia (np. wejście z rozgrzanego pomieszczenia do silnie schłodzonego) może wywołać lekki szok dla organizmu, co może skończyć się lekkim katarem. Groźniejsze są jednak inne choroby, które mogą na nas czyhać w klimatyzatorach. 

Poniżej- lista kilku chorób, na które można zachorować pod warunkiem nie przestrzegania zasad prawidłowej eksploatacji klimatyzacji.

  • „Syndrom chorego budynku” jest niezwykle ciekawym zespołem chorobowym, wpisanym na listę chorób przez Światową Organizację Zdrowia w latach osiemdziesiątych. Historia Syndromu Chorego Budynku sięga licznych przypadków powtarzających się chorób wśród osób, które pracowały w nowoczesnych, klimatyzowanych budynkach . Do objawów zalicza osłabienie, podwyższoną temperaturę ciała, napady kaszlu, astmę, nieżyt górnych dróg oddechowych, bezsenność. Okazuje się, że nie sprawna lub źle działająca klimatyzacja miała ogromny wpływ na pojawienie się tych objawów.
  • Alergia - niekiedy, wystarczy już minimalny kontakt z alergenem (substancją uczulającą) aby pojawiły się pierwsze objawy alergii. Wielu ludzi jest alergikami na kurz, roztocza czy zarodniki grzybów pleśniowych. Okazuje się, że nie czyszczona klimatyzacja to… świetne miejsce, gdzie wyżej wymienione mikroorganizmy się rozmnażają! Wilgoć, ciepło od agregatu wystarczają, aby świetnie rozmnażały się grzyby, które przy każdym „wydmuchu” zimnego powietrza przedostawały się do pomieszczenia a tym samym do dróg oddechowych wszystkich osób przebywających w pomieszczeniu.
  • Chroniczne zapalenie górnych dróg oddechowych - wynikają przede wszystkim ze zbyt niskiej temperatury ustawionej w klimatyzatorze; zbytnie wychłodzenie organizmu może skutkować zapaleniem dróg oddechowych
  • Gronkowiec złocisty - wywoływany przez Staphylococcus aureus;  może powodować zmiany skórne, takie jak czyraki czy ropnie; niekiedy może prowadzić do zapalenia wsierdzia
  • Herpeswirusy - wirusy które wywołują zapalenie spojówek
  • Astma  sokrzelowa - jej główną przyczyną jest alergia; stąd często wywoływana jest przez roztocza czy drobnoustroje żyjące w klimatyzacji
  • Tularemia - niezwykle ostra choroba zakaźna, objawy to wyczerpanie, silne wymioty, gorączka, zapalenie spojówek
  • Choroba legionistów - odmiana legionellozy; wywoływana przez Legionellę, która świetnie rozwija się w środowisku wilgotnym; objawy to suchy kaszel, wysoka gorączka, pojawiające się problemy z oddychaniem, zakażenie dróg oddechowych, zapalenie płuc
  • Choroba Pontiac  - również wywoływana przez Legionellę, jednak charakteryzuje się niezwykle szybkim rozwojem, pojawiają się silne dreszcze, bóle głowy i mięśni

Jak czyścić klimatyzację?

Dbanie o klimatyzację jest niezwykle ważne, aby uniknąć ryzyka zachorowania na wiele chorób. Po pierwsze, należy dbać o to aby regularnie czyścić  i wymieniać filtry. Pamiętajmy, że to właśnie na filtrach osadza się najwięcej zanieczyszczeń, które mogą być  świetnym środowiskiem do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. Zawsze należy zapoznać się z instrukcją producenta i sprawdzić, jak długą żywotność zapewnia dla flirtów w danym modelu urządzenia. Niektóre filtry wystarczy wymontować, umyć specjalnym środkiem antybakteryjnym, który zabije drobnoustroje.  Co ważne, należy regularnie wykonywać przeglądy instalacji klimatyzacyjnej. Nie można dopuścić do wycieków wody- to właśnie woda i skropliny są najlepszym miejscem do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Legionella nazywana jest niekiedy bakterią „kochającą wilgoć”- świetnie rozwija się w miejscach, gdzie jest wilgotno i ciepło, przez co chętnie rozwijają się na instalacjach klimatyzacyjnych. Bardzo ważne jest również regularne odgrzybianie urządzeń klimatyzacyjnych. Zarodniki grzybów mogą przeżyć w powietrzu wiele godzin, a właśnie zarodniki są przyczyną alergii. Stąd niezwykle ważne jest dbanie, aby regularnie odgrzybiać klimatyzację.

Domowe sposoby

Poza korzystaniem z  usług firmy profesjonalnie zajmujących się czyszczeniem, warto czyścić urządzenia w domu. W urządzeniach montowanych w domu zazwyczaj można wymontować filtr i umyć go w wodzie z detergentem. Do nabycia, w sklepach są specjalne środki zapewniające wysoką skuteczność w zabijaniu bakterii i wirusów oraz przetrwalników.Warto raz do roku samemu wymontować filtr (o ile instrukcja użytkowania nie mówi inaczej) i umyć go w ciepłej wodzie z użyciem detergentu. Warto również dbać o czyszczenie tacki zbierającej skropliny. To miejsce jest równie newralgiczne co filtr- tutaj też chętnie namnażają się bakterie!

fot. panthermedia

Dlaczego warto dbać o klimatyzację?

Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu urządzenia przede wszystkim z troski o własne zdrowie. Poza tym, zaniedbane urządzenia, z zapchanymi filtrami dodatkowo charakteryzują się niższą wydajnością, a co za tym idzie pobierają więcej energii elektrycznej. Urządzenie nie serwisowane może się przegrzewać, a zapach powietrza który będzie się wydostawać z klimatyzatora, będzie nie świeży.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze