Zaloguj
Reklama

Czy herbata z imbirem pozwala zwalczyć przeziębienie?

Herbata
Fot. ojoimages
Herbata
(0)

Za oknem coraz zimniej- nie przyjemny deszcz, zimny wiatr muskający nasze głowy. Jak ratować się przed przeziębieniem? Okazuje się, że z pomocą może przyjść nam…imbir!

Reklama

Imbir-dobroczyńca ze wschodu

Pierwsze wzmianki o imbirze i jego niecodziennych właściwościach, pochodzą już sprzed 3 tysięcy lat! Od wieków stosowany jest w medycynie naturalnej, jako panaceum na wiele dolegliwości. Obecnie  Przez wielu szamanów uznawany za bylinę magiczną, o ogromnej mocy przywracania zdrowia. Imbir należy do rodziny imbirowatych (Zingiberaceae). Pierwsze wzmianki o imbirze w Europie pochodzą z XVI wieku, kiedy to Portugalczycy i Hiszpanie przywieźli drogocenne kłącza.

Cudowne właściwości

Na czym polegają cudowne właściwości tej byliny? Badania naukowców wskazują, że w imbirze znajduje się ogromne bogactwo polifenoli, których udowodnione właściwości przeciwutleniające uznawane są dobroczynne dla organizmu człowieka. Związki polifenolowe działają jak „wycieraczka” usuwając szkodliwe rodniki nadtlenkowe, które powodują zaburzenia cyklu komórkowego, czego skutkiem jest wiele chorób.  Do głównych związków biologicznych, zawartych w imbirze zalicza się gingerol, szogaol i zingeron. Łącznie, stanowią niemal polifenolową bombę, która wspomaga układ odpornościowy człowieka. Wielu naukowców udowadnia, że wyciągi z imbiru działają na raka piersi, prostaty, wątroby czy płuc. Potwierdzono również jego skuteczność w leczeniu raka jelita grubego. Potwierdzone są również właściwości, wspomagające odchudzanie poprzez hamowanie nadmiernej adipogenezy i lipogenezy. Co ważne, imbir hamuje rozwój wielu bakterii, jak pałeczka ropy błękitnej, czy bakterii powodujących próchnicę.

Imbir a grypa i przeziębienie

Imbir stanowi świetne panaceum do walki z początkami przeziębienia i grypy. Wystarczy dodać starty imbir do gorącej herbaty. Dodatkowo, dodatek plasterka cytryny i łyżeczki miodu powoduje, że otrzymujemy napar, którego skuteczność jest ogromna! Imbir można stosować jako dodatek nie tylko do herbaty ale również do różnych potraw- sproszkowany i wysuszony jest świetnym dodatkiem do sosów. Co ważne suszony imbir nie traci swoich właściwości!

Przeciwwskazania

Wszystko co w nadmiarze, jest szkodliwe. Należy pamiętać, że nadmierne spożywanie dużych ilości imbiru może przyczynić się do wystąpienia biegunek. Imbir, ze względu na właściwości podobne do aspiryny nie jest polecany pacjentom, którzy przyjmują leki rozrzedzające krew.

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website 201–. [dostęp 2009-06-18].
    2. Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.
    3. Kamtchouing, GY. Mbongue Fandio, T. Dimo, HB. Jatsa. Evaluation of androgenic activity of Zingiber officinale and Pentadiplandra brazzeana in male rats.. „Asian J Androl”. 4 (4), s. 299-301, 2002.

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze