Zaloguj
Reklama

Czy formaldehyd zawarty w lakierze do paznokci może wywoływać raka?

Czerwone paznokcie
Fot. medforum
Czerwone paznokcie
(0)

Formaldehyd, zwany również aldehydem mrówkowym jest powszechnie stosowanym składnikiem lakierów do paznokci. Ostatnio, naukowcy postanowili zająć się dokładniej kwestią dodatku formaldehydu do kosmetyków (zwłaszcza lakieru do paznokci) i jego wpływu na zdrowie.

Reklama

Czym jest formaldehyd?

Z chemicznego punktu widzenia, formaldehyd zaliczany jest do aldehydów. Jest to tzw. aldehyd mrówkowy, który w normalnych warunkach jest gazem i charakterystycznym, duszącym zapachu.  Jest gazem, który świetnie rozpuszcza się w wodzie.

Używany jest jako substancja konserwująca w przemyśle kosmetycznym.  Formaldehyd w kosmetykach Na opakowaniach kosmetyków, formaldehyd występuje pod nazwą formalin, methanal methyl ale również  jako szereg pochodnych, jak chociażby glutaral. W kosmetykach, może być stosowany w stężeniu nie wyższym niż 0,2% w przypadku stosowania bezpośrednio na skórę, zaś w przypadku lakierów do paznokci- max. 5%.

Dlaczego jest niebezpieczny?

Naukowcy uważają, że ze względu na łatwą rozpuszczalność w wodzie, może wnikać w błony biologiczne uszkadzając tym samym komórki. W przypadku kontaktu ze skórą, mogą wystąpić wysypki i odczyny alergiczne.

Okazuje się, ze w niektórych przypadkach stosowanie lakierów prowadzi do onycholizy czyli oddzielenia paznokcia. Za wszystko odpowiedzialny jest właśnie formaldehyd. Potwierdzone jest jego działanie rakotwórcze, stąd apel wielu środowisk o zmniejszenie dopuszczalnej do użytku dawki. 

Kosmetyki będące źródłem formaldehydu

Formaldehyd dodawany jest przede wszystkim do zmywaczy do paznokci i lakierów. Stosunkowo silnie oddziaływuje na płytkę, osłabiając ją i przesuszając. Niekiedy, kontakt z formaldehydem zawartym w lakierze prowadzi do egzemy mogącej pojawić sie na szyji czy twarzy! Poza tym, formaldehyd z lakieru do paznokci wywołuje wysypki i pojawienie się odczynów alergicznych.  Czym zastąpić formaldehyd? Wiele skutków ubocznych stosowania formaldehydu skłania firmy kosmetyczne do poszukiwania innych, bezpieczniejszych środków konserwujących. Niestety, jednak niska cena formaldehydu i łatwość jego produkcji powodują, że nadal jest powszechnie używany.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze