Zaloguj
Reklama

Czy fast food faktycznie jest zły?

Pizza
Fot. medforum
Pizza
(0)

Unikaj fast food! Nie jedz „śmieciowego” jedzenia. Nie jedna z nas to słyszała. Jak to jest z jedzeniem typu fast food? Czy rzeczywiście przynosi więcej szkody niż pożytku dla naszego organizmu?

Reklama

Fast food- czyli szybko i do pełna

Jedzenie typu fast food kojarzy się  nam przede wszystkim z hamburgerami, cheeseburgerami czy frytkami. Szybkie jedzenie stało się modne w Stanach Zjednoczonych,  tuż po wybudowaniu jednej ze znanych sieci serwujących szybkie i w miarę tanie jedzenie.

Frytki

Popularne, chrupiące frytki produkowane są z odpowiedniej odmiany ziemniaka, charakteryzującego się odpowiednią mącznością. Frytki, które są wycinane z ziemniaków są zamrażane, a następnie konserwowane za pomocą dwutlenku siarki ( taka forma przechowywania frytek, może objawiać się silniejszymi objawami alergicznymi u ludzi cierpiących na astmę czy nadreaktywność oskrzeli). Frytki smaży się w olejach roślinnych, choć jeden z dużych koncernów fast food przez blisko 40 lat stosował technologię smażenia frytek w łoju wołowym, nadając im charakterystyczny smak i aromat.  Po licznych protestach żywieniowców, wskazujących na problem z miażdżycą u osób spożywających tego typu produkty, koncerny zaczęły smażyć frytki w olejach roślinnych z domieszką…. Sztucznych aromatów, mających imitować smak i zapach poprzedniego produktu. Ziemniaki są produktami spożywczymi, zbudowanymi ze skrobi. Cząsteczki skrobi, pod wpływem smażenia mogą przeistaczać się do szkodliwych związków akrylamidu. Kojarzysz nazwę ? Tak, akrylamid występuje również w takich produktach jak plastik, papier. Związki akrylamidu negatywnie wpływają na cząsteczki DNA, posądzane są również o działanie kancerogenne.

Hamburgery, cheeseburgery

Biała bułka, mięso, ketchup i trochę warzyw - kto z nas nie zna hamburgera. Prawdziwy „kotlet” do hamburgera, powinien pochodzić w 100% z wysokiej jakości wołowiny. Wiele portali alarmuje jednak, że mięso w tego typu produktach pochodzi z mięsa powstałego z mechanicznego oddzielania od kości (MOM) np. z…..korpusów drobiowych! Dzięki chemicznym dodatkom, polepsza się smak i aromat takiego wyrobu. Hamburger wołowy smażony jest w tłuszczu, przez co- podobnie jak we frytkach- powstają tzw. Tłuszcze trans oraz pochodne akrylamidu. Bułka, w której ląduje mięso jest produktem powstałym z przerobu wysokoglutenowej mąki pszennej, z dodatkiem związków przeciwpleśniowych i przeciwzbrylających.  Poza dodatkiem drożdży, dodawane są aktywatory ich działania jak polifosforany, oraz spulchniacze i oczywiście cukier. Poza tym, w  bułce znajdziemy dodatek karbamidu, proszku do pieczenia, sody, chlorku amonu, bromianu sodu i stabilizatorów smaku i aromatu.

Czy fast food jest szkodliwy?

Wszystko w nadmiarze jest szkodliwe. Jeśli od czasu do czasu sięgniesz po jedzenie  typu fast-food, Twojemu zdrowiu nic się nie stanie. Pamiętaj jednak, że zdrowiej jest zrobić sobie pyszną kanapkę w domu, niż w pośpiechu jeść hamburgera. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze