Zaloguj
Reklama

Co wiemy o starzeniu się?

Kobieta w okresie menopauzy
Fot. Panthermedia
Kobieta w okresie menopauzy
(0)

Nie ulega wątpliwości, iż niektóre osoby próbują wszelkimi możliwymi i dostępnymi sposobami (kremy, żele, maści, okłady, zabiegi kosmetyczne czy chirurgiczne) zatrzymać naturalny proces starzenia.

Reklama

Proces starzenia postępuje w różnym tempie przez całe życie. Początkowo objawy mu towarzyszące nie przeszkadzają nam w normalnym i sprawnym funkcjonowaniu w życiu codziennym, z czasem ich liczba oraz częstość powoduje, że jesteśmy coraz bardziej niezadowoleni.
 
Jakie zmiany w obserwuje się w procesie starzenia organizmu?

Starzeniu towarzyszy wiele objawów, które początkowo dla nas niewidoczne zaczynają się ujawniać, a co ważne utrudniać nam funkcjonowanie i bycie sprawnym na co dzień. Wraz ze starzeniem dochodzi do wielu zmian, w tym należy tutaj wymienić z całą pewnością: osłabienie procesów naprawczych w organizmie, zaburzenia/problemy z odpornością (częstsze infekcje różnego pochodzenia, problem z wyzdrowieniem), większą podatność na choroby, pogorszenie słuchu, wzroku, osłabienie kości, zmniejszenie masy kości oraz mięśni, ale także wydłużoną reakcję organizmu na reakcje. Wszelkimi zmianami zachodzącymi w starzejącym się organizmie zajmuje się gerontologia, a to w jaki sposób się starzejemy i jakie objawy nam towarzyszą jest kwestią indywidualną dla każdej osoby.  
 
Jak zmienia się organizm wraz ze starzeniem się?
 
W procesie starzenia dochodzi do wielu nieodwracalnych zmian dotyczących naszego organizmu są to naturalnie przebiegające prawa natury, których jak niektórym się wydaje nie da się spowolnić czy zahamować. Zmianie ulegają między innym:

  • skóra, na której pojawiają się zmarszczki oraz różnego rodzaju przebarwienia. Skóra jest bardziej wiotka, delikatniejsza i podatna na różne uszkodzenia. Co ważne procesy naprawcze uszkodzonego naskórka bądź skóry są dłuższe
  • włosy, które wraz z wiekiem mogą zmniejszyć swoją objętość, stają się bez blasku, mogą łamać się, ale co najważniejsze melanocyty przestają „działać” przez co ich kolor zmienia się na siwy;
  • kości - wraz z wiekiem kości stają się bardziej podatne na złamania i uszkodzenia a ich proces zrastania trwa bardzo długo. U osób starszych spada zawartość minerałów w kościach (mowa tutaj szczególnie o wapniu);
  • mózg - zmniejsza się jego wielkość jak i ciężar;
  • mięśnie - dochodzi do spadku masy i siły mięśni ale jest to zależne od trybu życia pacjenta;
  • układ pokarmowy - zmniejsza się ilość wydzielania soków trawiennych, dochodzi do osłabienia perystaltyki jelit i zmniejszania wydzielania śliny.

 
Zmiany obejmują także układ stawów, układ hormonalny, krwionośny oraz oddechowy. W konsekwencji prowadzi to do wielu chorób, które wielu pacjentom uniemożliwiają normalne i sprawne funkcjonowanie w życiu codziennym. Bardzo ważną kwestią w procesie starzenia się jest regularny tryb życia, prawidłowe odżywianie oraz wszelkiego rodzaju aktywność - fizyczna i psychiczna.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze