Zaloguj
Reklama

Choroby odbytu

Załamanie nerwowe
Fot. medforum
Załamanie nerwowe
(0)

Choroby odbytu podobnie jak jego swędzenie są bardzo wstydliwą dolegliwością. Nie ma domowego, sprawdzonego sposobu na różnego rodzaju choroby odbytu. W przypadku pojawienia się pierwszych niepokojących objawów jak np. pieczenie, uporczywe swędzenie, ból przy wypróżnianiu, zaczerwienienie czy obrzęk należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Zwlekając z wizytą u lekarza narażamy się nie tylko na przedłużenie bólu ale także na dłuższe leczenie i powikłania po nim. Jakie znamy choroby odbytu?

Reklama

Wielu pacjentów ignoruje jakiekolwiek dolegliwości bólowe w okolicy odbytu. Najczęściej pierwszym niepokojącym objawem jest uporczywe swędzenie, któremu z czasem towarzyszą inne dolegliwości. Przyczyn tego problemu jest bardzo wiele od nieprawidłowej diety (jedzenie zbyt dużej ilości czekolady, żółtego sera, owoców cytrusowych czy picia alkoholu, zbyt dużo mleka) po niedobory witaminowe (zwłaszcza witamina A i D) czy niewłaściwą higienę oraz noszenie zbyt obcisłej bielizny z niewłaściwej tkaniny. Wiele osób używa także do higieny osobistej niewłaściwych kosmetyków.

Niestety problem swędzenia odbytu może być o wiele bardziej skomplikowany i konieczne będzie włączenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego a nawet zabieg chirurgiczny.

Wśród innych przyczyn problemów z odbytem zaliczamy nadmierne pocenie się w tej okolicy, używanie niewłaściwych proszków do prania bielizny, łuszczycę, alergię, dnę moczanową, wszawice, świerzb, przewlekłe choroby nerek, zaburzenia hormonalne, żółtaczkę czy choroby nowotworowe odbytu.

Wśród najczęściej spotykanych chorób odbytu znajdują się:

  1. Guzki krwawnicze, nazywane inaczej hemoroidami dzielimy na:

- zdrowe (wypełnione są krwią ale podczas świadomego wypuszczania gazów i defekacji ulegają spłaszczeniu i nie utrudniają tych czynności)

- chore (są cały czas nabrzmiałe od krwi a stan ten prowadzi do rozwoju stanu zapalnego w okolicy odbytu).

Najbardziej bolesne hemoroidy są wtedy gdy w ich wnętrzu tworzą się zakrzepy krwi. Takie zmiany wymagają najczęściej usunięcia.

  1. Torbiel włosowa powstaje w wyniku zakażenia i zwiększenia powierzchni mieszków włosowych w okolicy krzyżowo-guzicznej kręgosłupa. Choroba ta rozwija się w wyniku braku bądź niskiej higieny osobistej, licznych urazów czy nadpotliwości.
  2. Ropnie okołoodbytowe powstają w wyniku silnego zakażenia odbytowych gruczołów cewkowych. Problem ten wymaga zawsze interwencji chirurgicznej, po zabiegu konieczne jest włączenie leków przeciwbólowych ale także środków, których zadaniem jest zmiękczanie stolca.
  3. Żylaki odbytu to „żylakowate” przestrzenie splotu żylnego zewnętrznego. Powstają one na skutek zbyt wysokiego ciśnienia w odbycie oraz niewłaściwej diety (brak odpowiedniej ilości błonnika). W przypadku silnego stanu zapalnego powodują silny ból, pieczenie i muszą być leczone operacyjnie.
  4. Szczelina odbytu to nic innego jak ubytek błony śluzowej o podłużnym kształcie. Do choroby tej dochodzi na skutek zaburzeń przepływu krwi oraz nieprawidłowej motoryki mięśni odbytu.

fot. panthermedia

 

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek nieprzyjemnych dolegliwości w okolicy odbytu powinniśmy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Nie należy czekać aż objawy ustąpią samoistnie gdyż w większości przypadków dochodzi jedynie do ich nasilenia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze