Zaloguj
Reklama

Cała prawda o cellulicie

Autorzy: Agencja inplusPR, informacja prasowa
Rozstępy
Fot. panthermedia
Rozstępy
(4)

Aż 80% kobiet na świecie przyznaje, że ma problem z cellulitem. Stres, brak ruchu oraz niewłaściwe nawyki żywieniowe to tylko niektóre czynniki sprzyjające jego powstawaniu. Czym właściwie jest skórka pomarańczowa i jak z nią walczyć?

Reklama

Bez względu na to, czy masz nadwagę, czy jesteś szczupła i nie masz skłonności do tycia – z problemem cellulitu może borykać się każda z nas. Charakterystyczne wgłębienia i grudki na udach, pośladkach lub brzuchu mogą szpecić nawet najbardziej zgrabne nogi. Za występowanie pomarańczowej skórki odpowiadają między innymi geny oraz hormony, dlatego pojawia się ona w szczególności w okresie dojrzewania, ciąży oraz menopauzy. Jednak w znacznej mierze, to od nas samych zależy czy będziemy cieszyły się gładką i jędrną skórą.

Cellulit nie jedno ma imię

Podskórne pofałdowania nie powstają z dnia na dzień. Ten dość długi proces podzielony jest na kilka etapów:

  1. Pierwszy, to tak zwane pobruzdowanie, widoczne po ściśnięciu fałdy skóry.
  2. Zagłębienia to faza druga – podczas stania i leżenia można zauważyć zmiany przypominające pomarańczową skórkę, czemu towarzyszy często obrzęk.
  3. Faza trzecia charakteryzuje się zagłębieniami na skórze, widocznymi szczególnie przy napinaniu mięśni.
  4. Etap czwarty objawia się licznymi, wyraźnymi guzkami i bruzdami, natomiast faza piata to widoczny i nasilony cellulit, który powoduje ból w miejscach objętych zmianami.

Wyróżnić możemy trzy rodzaje cellulitu: twardy, wiotki oraz obrzękowy. Z twardym mają problem przede wszystkim młode kobiety. Widoczny jest wyłącznie podczas ściskania skóry, jednak jeśli nie zahamuje się jego rozwoju, może przekształcić się w cięższą postać. Oznakami cellulitu wiotkiego są między innymi opuchnięte i obolałe nogi. Trzeci typ, obrzękowy, łączy w sobie cechy dwóch pozostałych.

Poznaj swojego wroga

Cellulit to, najprościej rzecz ujmując, nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, połączone z obecnością obrzękowo-włóknistych zmian tkanki podskórnej – mówi dr n. med. Małgorzata Setkowicz z Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznego. Lipodystrofia, bo taka jest polska nazwa cellulitu, spowodowana jest zaburzonym przepływem limfy, odpowiadającej za skuteczne usuwanie z organizmu ubocznych produktów metabolizmu. Stan ten objawia się defektami skórnymi powstającymi w wyniku nieregularnego rozłożenia przerośniętych komórek tłuszczowych, produktów przemiany materii oraz wody – dodaje ekspert. O skłonności do skórki pomarańczowej decydują między innymi geny. Rodzimy się z określoną ilością komórek tłuszczowych, czyli adipocytów. Uwarunkowania genetyczne wpływają na to, ile tłuszczu nasz organizm zgromadzi w adipocytach. Problem ten jest więc niestety dziedziczny i bardzo często przechodzi z matki na córkę

 

fot. ojoimages

Za występowanie cellulitu odpowiada w również gospodarka hormonalna, a przede wszystkim kobiecy hormon o nazwie estrogen. Negatywny wpływ na stan skóry mają również brak ruchu i złe nawyki żywieniowe. Co ciekawe, mężczyźni mają inną gospodarkę hormonalną i odmiennie zbudowaną tkankę łączną, dlatego ich ten problem nie dotyczy. U kobiet składa się ona z rozciągliwych i luźno utkanych włókien, w których komórki tłuszczowe pęcznieją. To właśnie powoduje powstanie cellulitu.

Reklama
(4)
Komentarze