Bóle piersi i brzucha przed miesiączką - sposoby na złagodzenie

Kiedy nadchodzą „te dni” najchętniej każda kobieta zaszyłaby się w domu i odczekała, aż miną.
Utrudnione funkcjonowanie w czasie miesiączki często powiązane jest z pojawiającymi się na początku bólami brzucha. Dolegliwość ta dotyczy około 80% kobiet.
Skąd pochodzą?
Ból spowodowany jest najczęściej nadprodukcją hormonów (prostaglandyn), które w nadmiarze powodują bolesne skurcze macicy.
Przyczyną dolegliwości bólowych mogą być również : zapalenie przydatków, mięśniaki macicy i inne.
Natężenie bólu może być różne.
Silnym bólom brzucha mogą towarzyszyć wymioty, mdłości oraz zawroty głowy. Dolegliwość może nawracać z mniejszym lub większym nasileniem. Czasem ból brzucha towarzyszy innym dolegliwościom takim, jak brak apetytu, bolesność okolic lędźwiowych i krzyżowych oraz zaparcia. Na szczęście dolegliwości bólowe brzucha nie trwają zwykle długo i ustępują drugiego lub trzeciego dnia w zależności od organizmu kobiety.
Bolesne menstruacje mogą zakończyć się przykładowo po porodzie. Istnieją sposoby na złagodzenie dolegliwości, wszystko zależy od indywidualnych preferencji kobiet.
W okresie menstruacji warto wzbogacić swoją dietę o produkty bogate w witaminy z grupy – wątróbka, banan, szpinak, żółtko jaj. Produkty będące źródłem magnezu również wspomogą walkę z bólem, ponieważ odpowiednia dawka magnezu zmniejszy napięcie mięśni. Duże ilości tego makroelementu znajdują się w: migdałach, otrębach pszennych, orzechach pistacjowych, gorzkiej czekoladzie i pestkach dyni. Zalecana dawka magnezu dziennie to ok. 350 mg.
fot. ojoimages
Oprócz zmiany diety skutecznym sposobem na ból brzucha w okresie menstruacji jest masaż brzucha oraz stosowanie ciepłych okładów. Pomoże to w złagodzeniu napięcia mięśniowego i rozluźnieniu. Dodatkowo odpoczywanie w pozycji leżącej pomoże odprężyć się napiętym mięśniom.
Podczas bólu warto ułożyć się w pozycji leżącej z podkurczonymi nogami. Przy niezbyt nasilonych bólach warto wspomóc się naparem z ziół. Gorący napój z pewnością przyniesie ulgę. Ziołami stosowanymi do naparów najczęściej są: rumianek, melisa, mięta. Zioła działają również uspokajająco i zmniejszają napięcie związane ze stresem. W silnych bólach domowe sposoby mogą nie pomagać, wtedy najlepszym wyjściem pozostaje leczenie farmakologiczne za pomocą tabletek przeciwbólowych lub rozkurczowe.
Nigdy nie należy przekraczać dawki dopuszczalnej leków, a także lepiej nie nadużywać leków, ponieważ może to prowadzić do powstania wrzodów żołądka. Leki należy popijać tylko i wyłącznie wodą, a nie sokiem. Jeśli podczas menstruacji poza bólem brzucha pojawi się bolesność i tkliwość piersi, warto pomyśleć o wygodnej nie uciskającej piersi bieliźnie takiej, jak na przykład sportowy stanik lub biustonosz bez fiszbin.
Warto zmodyfikować również swoją dietę. Unikać należy soli, ponieważ zatrzymuje ona wodę w organizmie, która gromadząc się w gruczole piersiowym przyczynić się może do zwiększonej bolesności piersi. Niektórym kobietom pomaga picie lub jedzenie lnu. Warto wybrać w okresie menstruacji pieczywo zawierające to ziarno lub samodzielnie zrobić napar z lnu. Kiedy nadchodzą dni menstruacji najlepiej wypracować sobie własną metodę na dolegliwości bólowe.