Zaloguj
Reklama

Bieganie dla początkujących

Autorzy: Patrycja Nowak
Bieganie
Fot. Pantherstock
Bieganie
(0)

Czy warto zacząć biegać – jak najbardziej TAK!

Reklama

Bieganie to doskonały sposób na poprawę kondycji, siły, a przy tym utratę zbędnych kilogramów. Bieganie wpływa nie tylko na organizm, ale przede wszystkim na samopoczucie - jest to znakomity sposób na poprawę nastroju. Nie jest to sport, który wymaga dużych nakładów finansowych, jedyne w co należy zainwestować to odpowiednie buty.

Najtrudniejsze są początki i odpowiednia motywacja. Nie szukaj wymówek i nie odkładaj treningów na później, po prostu załóż buty i ciesz się bieganiem. Aby zadbać o odpowiednią motywację warto ustalić na początku pewien plan, cel jaki chcemy osiągnąć – na przykład przebiec półmaraton . Warto wyznaczyć sobie konkretne dni, w jakie chcemy biegać.

Jak często biegać? – dla osób początkujących 2 -3 razy w tygodniu. Marszobieg to doskonały wybór dla osób, które chciałyby zacząć biegać, ale ich kondycja im na to nie pozwala, a także dla tych, którzy wracają do biegania po dłuższej przerwie. Taki trening polega na przeplataniu marszu i biegu, na przykład cztery minuty marszu i dwie minuty biegu. Rozgrzewka i rozciąganie po zakończonym treningu - to czynności, o których powinniśmy zawsze pamiętać.


fot. panthermedia

Dobrym pomysłem na podtrzymanie motywacji do biegania jest urozmaicanie treningów. Oprócz zwykłego biegania warto wpleść tak zwane treningi jakościowe, które wpłyną na szybkość i siłę. Przykładem takich treningów są interwały i sprint. Taki trening będzie się składał na przykład z minuty sprintu i minuty marszu, powtórzonych na początek na przykład pięciokrotnie, pozostały czas to zwykły bieg. Dobrym motywatorem jest dzienniczek treningów, pokazujący postępy osiągane wraz z treningami.

Dla osób, które nie lubią biegać w pojedynkę, w wielu miastach tworzą się specjalne grupy biegowe. Bieganie jest więc nie tylko świetnym sposobem na zadbanie o swoją kondycję fizyczną i zdrowie, ale również na poznanie ciekawych ludzi .

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze