Zaloguj
Reklama

Bezdech senny – czym jest?

Spokojny sen
Fot. panthermedia
Spokojny sen
(0)

Bezdech senny to stan, w którym górne drogi oddechowe człowieka zostają częściowo lub całkowicie zablokowane. W trakcie snu oddech wielokrotnie zatrzymuje się i rozpoczyna. Istnieje kilka potencjalnych przyczyn, a właściwe zdiagnozowanie przyczyny jest kluczem do znalezienia właściwej formy leczenia.

Reklama

Spis treści:

 1. Co to jest bezdech senny?
 2. Objawy bezdechu sennego
 3. Kto jest narażony na bezdech senny?
 4. Jak pozbyć się problemu?
 5. Bezdech senny może być źródłem wielu problemów

Przerwy w oddychaniu w trakcie cyklu snu mogą wystąpić wiele razy w ciągu nocy, co może wpłynąć na ogólną jakość snu i – co więcej –  narazić na poważne problemy zdrowotne.

Co to jest bezdech senny?

Istnieją dwa główne rodzaje bezdechu sennego: obturacyjny bezdech senny oraz centralny bezdech senny. Obturacyjny bezdech senny (OSA) polega na cyklicznym bezdechu i spłyceniu oddechu spowodowanym całkowitą lub częściową blokadą przepływu powietrza. Centralny bezdech senny (CBS) z kolei to całkowite zatrzymanie przepływu powietrza przez drogi oddechowe w czasie snu z równoczesnym zatrzymaniem ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha.

Nieleczony bezdech senny może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca czy depresja. Może także powodować senność, zwiększając tym samym ryzyko wypadków.

Objawy bezdechu sennego

Osoby z bezdechem sennym mogą nie być świadome problemu, jednak inna osoba może zauważyć w nocy niepokojące objawy, do których należą najczęściej głośne łapanie powietrza, przerwa w oddychaniu, a po chwili następujący głośny oddech. Chociaż chrapanie jest najczęstszym wskaźnikiem bezdechu sennego należy pamiętać, że nie zawsze jest to oznaka tego schorzenia. Badanie snu może pomóc lekarzowi określić, czy dana osoba ma wystarczająco dużo epizodów zaburzeń oddychania lub przerw w oddychaniu, aby bezdech senny mógł występować.

 Poza objawami pojawiającymi się w nocy mogą występować również inne sygnały, które sam zainteresowany jest w stanie zauważyć. Może to być m.in.

 • Zmęczenie,
 • Problemy ze snem,
 • Trudności z koncentracją,
 • Budzenie się kilka razy w nocy, aby oddać mocz,
 • Przebudzenie z suchością w ustach lub bólem gardła.

Kto jest narażony na bezdech senny?

Najczęstszą postacią choroby jest obturacyjny bezdech senny. Jest to powszechnie występujące schorzenie, jednak szczególnie narażeni są mężczyźni. Niektóre z badań pokazują, że bezdech może dotykać nawet 20 proc. mężczyzn po 40 roku życia. Choroba często pojawia się również u kobiet po menopauzie, po 50 roku życia. Pojawieniu się bezdechu sennego sprzyja otyłość, a zwłaszcza duży obwód szyi. Tkanka tłuszczowa odkładająca się na szyi uciska wówczas gardło i zmniejsza jego światło, sprzyjając tym samym występowaniu bezdechów. Narażone są także osoby, u których występuje:

 • Skrzywienie przegrody nosa,
 • Choroby upośledzające drożność nosa,
 • Przerost migdałków podniebiennych,
 • Nieprawidłowości anatomiczne w budowie twarzoczaszki.

Jak pozbyć się problemu?

Osoby z umiarkowanym lub ciężkim bezdechem sennym powinny szukać pomocy medycznej, aby uniknąć poważnych powikłań obejmujących m.in. choroby serca.

Łagodny przebieg bezdechów sennych również należy skonsultować ze specjalistą, jednak istniej kilka sposobów mogących pomóc uporać się z chorobą.

Utrata nadwagi może być dobrym pierwszym krokiem w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego. Natomiast jednym z najczęstszych sposobów domowych sposobów na bezdech senny jest poduszka ortopedyczna. Pozycjonery działają poprzez powstrzymywanie osoby przed spaniem na plecach. U osób z obturacyjnym bezdechem sennym częściej bowiem pojawiają się epizody bezdechów, gdy śpią na plechach.

Dodatkowo spanie pod kątem około 60 stopniu może pomóc w zmniejszeniu liczby epizodów bezdechu. To rozwiązanie może być skuteczne właśnie dla osób, których stan pogarsza się, gdy śpią na plecach.

Bezdech senny może być źródłem wielu problemów

Bezdech senny może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Pomimo tego, że osoba przestaje oddychać, serce nadal pracuje pompując krew, aby dostarczyć tlen, którego organizm nie otrzymuje podczas epizodów bezdechu. Ta dodatkowa praca może uszkodzić serce i prowadzić do nadciśnienia i problemów z rytmem serca.

Każdy, kto czuje się permanentnie zmęczony i ma problemy z koncentracją w ciągu dnia, powinien skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się, dlaczego i podjąć kroki w celu rozwiązania problemu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze