Zaloguj
Reklama

Aktywność i zdrowie, ale nie na sto procent?

Autorzy: Informacja prasowa: Biuro prasowe Centrum Promowania Zrównoważonego Stylu Życia
Praca w biurze
Fot. ojoimages
Praca w biurze
(0)

Godziny spędzane przed komputerem lub telewizorem, jedzenie w pośpiechu i niezdrowo, a do tego brak ruchu. Zarówno nawyki pracoholików, jak i „kanapowców” są bardzo groźne dla zdrowia.

Reklama

Najnowszy raport „Pracodawca witalny 2012” Uniwersytetu Łódzkiego pokazuje, jak żyje kadra kierownicza największej firmy energetycznej w Polsce. Jak codzienny stres i złe odżywianie wpływa na efekty pracy? I czy w ogóle chcemy prowadzić zrównoważony tryb życia?

Zdrowy styl życia to wciąż teoria, która rzadko przekłada się na działanie. Złe nawyki, niska aktywność, a do tego mało wartościowe i wysokokaloryczne odżywianie. Nic więc dziwnego, że choroba wieńcowa zbiera swoje żniwo w Europie, a WHO podaje, że około 42% mężczyzn i 32% kobiet w Polsce cierpi na nadciśnienie. Z kolei otyłość i nadwaga to powszechne problemy nie tylko dorosłych, ale także coraz częściej - najmłodszych.

fot. Uniwersytet Łódzki

Właśnie dlatego tak istotne są inicjatywy upowszechniające zdrowe nawyki i postawy. Dostrzega to także Uniwersytet Łódzki, który stworzył Centrum Promowania Zrównoważonego Stylu Życia.


- Centrum zostało powołane, aby wykorzystać zaplecze badawczo-rozwojowe uczelni do promowania zrównoważonego stylu życia. Chcemy w wyniku sprzężenia wielu dziedzin tworzyć usługi i narzędzia, które pozwolą przedsiębiorcom wdrażać rozwiązania prozdrowotne w firmach - mówi dr Maciej Kozakiewicz z Uniwersytetu Łódzkiego. 

„Nie wierzę w zdrową żywność, która jest w sklepie”

Powszechne jest aktywne spędzanie czasu – niemal co piąta osoba ćwiczy codziennie, natomiast 48% - kilka razy w tygodniu. Jak wynika z badania, mniejsza waga przykładana jest jednak do jakości ćwiczeń. –Ważna jest nie tylko częstotliwość, ale także odpowiedni czas treningu oraz jego intensywność. Dopiero to, w połączeniu ze świadomym odżywianiem oraz podejmowaniem odpowiedzialnych decyzji dotyczących zdrowia, daje odpowiednie rezultaty. Zmiany w stylu życia można wprowadzać stopniowo, jednak nie powinny one mieć charakteru wyrzeczenia lub przymusu, lecz przyjemności. W ich planowaniu oraz wdrażaniu pomaga diet coaching, czyli połączenie wiedzy z zakresu dietetyki oraz metod doskonalenia osobistego – podkreśla Urszula Mijakoska, współpracujący z Centrum pierwszy diet coach w Polsce.

Pogłębiona analiza pokazuje, że 42% badanych cierpi na nadciśnienie, które w Polsce dotyka średnio 23% osób. Dużo niższe są natomiast wskaźniki występowania otyłości i nadwagi (15%) oraz alergii (12%) – w skali kraju występują one odpowiednio u około 50% i 40% Polaków. Mimo, że respondenci posiadają podstawową wiedzę w zakresie zdrowego żywienia, brakuje im odpowiednich kompetencji, aby wybierać wartościowe produkty. Ponad połowa badanych nie używa także produktów ekologicznych - często nie ufają ich naturalności, zamiast tego wybierając produkty „swojskie”, np. z gospodarstw wiejskich. Tymczasem 49% codziennie je słodycze i pieczywo cukiernicze, a 43% - mięso i jego przetwory. Dobrym nawykiem jest jednak zaczynanie dnia od śniadania, co robi 95% badanych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze