Zaloguj
Reklama

Aktywność fizyczna w młodości a jakość życia w wieku starszym

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Nordic walking
Fot. Panthermedia
Nordic walking
(0)

Powszechnie wiadomo, że odpowiednia aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem na zdrowie, dobre samopoczucie i długowieczność.

Reklama

Jest ona bardzo ważna, jednak wciąż mało osób docenia jej wartość. Aktywność fizyczna pozwala na prawidłowy rozwój organizmu w kolejnych etapach życia.

Należy jednak pamiętać, ze ćwiczenia powinny być dobrane odpowiednio do wieku i stanu zdrowia danej osoby.  Według badań aż 74% osób nie uprawia sportu. Większość aktywności fizycznej ogranicza się do pracy lub codziennych obowiązków. Rozwój cywilizacyjny i nowe zdobycze technologiczne sprawiają, że coraz mniej energii zużywamy na aktywność. Prowadzi to do hipokinezji, czyli niedoboru ruchu. Jednocześnie zwiększa się ilość kalorii w pokarmach, które spożywamy. Dlatego bilans energetyczny człowieka staje się niekorzystny.

Zwiększa się liczba osób cierpiących na choroby cywilizacyjne - cukrzycę i otyłość. Aktywność fizyczna pozwala osobom starszym polepszyć swój stan zdrowia i przywraca pewność siebie.

Przeprowadzono badania sprawdzające, czy aktywność fizyczna w młodości wpływa na jakość życia w wieku późniejszym. Okazało się, że osoby, które podejmowały intensywną lub umiarkowaną aktywność fizyczną przed 35 rokiem życia, w wieku późniejszym nadal miały lepszą kondycję i większą aktywność ruchową niż rówieśnicy. Osoby, które przed 35 rokiem życia były aktywne fizycznie, w wieku późniejszym cieszą się dużo lepszym zdrowiem, posiadają większą pewność siebie, lepiej wykonują ćwiczenia i mniej się męczą w porównaniu do osób, które w młodości nie miały aktywności fizycznej.


fot. pantherstock

W badaniach nie stwierdzono związku między poziomem wykształcenia, płcią i miejscem zamieszkania  a poziomem aktywności fizycznej. Jednak osoby pochodzące ze wsi deklarują mniejszą aktywność fizyczną niż osoby pochodzące z miast.

Inne badania wykazały, że Polacy wykazują zachowania antyzdrowotne. Mamy najmniejszy odsetek ludzi aktywnych ruchowo i największy deklarujących siedzący tryb życia. Polacy zajmują ostatnie miejsce jeżeli chodzi o regularne uprawianie sportu.

Aktywność fizyczna ma bardzo pozytywny wpływ na jakość życia w wieku późniejszym. Osoby aktywne ruchowo w młodości mają lepszą kondycję w starszym wieku (55-60 lat), cieszą się lepszym zdrowiem i są bardziej pewne siebie.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1) Anna Marchewka i Magdalena Jungiewicz "Aktywność fizyczna w młodości a jakość życia w starszym wieku", wyd. VIA MEDICA, Gerontologia Polska, tom 16, nr 2, 127-130

Reklama
(0)
Komentarze