Zaloguj
Reklama

7 zasad domowej ekologii

Autorzy: Sfera PR, informacja prasowa, zdjęcia: ojoimages
Odpoczynek
Fot. ojoimages
Odpoczynek
(5)

Warto dowiedzieć się jakie domowe przyzwyczajenia powinniśmy zmienić, by chronić naszą planetę i sprawić, by była piękna dla przyszłych pokoleń.

Reklama

Segreguj śmieci

Wygospodarujmy w swoich domach kilka pojemników na różnego rodzaju odpady. Pamiętajmy, że do niebieskiego pojemnika powinien trafić papier, do żółtego – plastik, natomiast szkło do zielonego (kolorowe szkło) lub do białego (białe szkło).

Dla przykładu: na wysypiska trafi 10 000 ton szkła mniej jeśli w ciągu roku, każdy z nas, wyrzuci jeden słoik po dżemie do specjalnego kontenera na szkło, zamiast do tradycyjnego śmietnika.

Korzystaj z materiałów nadających się do recyklingu

Jeśli już segregujemy odpady, to warto na co dzień korzystać z rzeczy nadających się do ponownego przetworzenia, czyli recyklingu.

Dzięki korzystaniu z takich materiałów ograniczamy powiększanie się obszarów wysypisk śmieci, a także zużywamy mniej energii elektrycznej, wody i surowców naturalnych.

Ograniczaj zużycie energii elektrycznej

Przede wszystkim powinniśmy wyłączać wszystkie niepotrzebne sprzęty z gniazdek. Każde urządzenie, nawet to pozostawione w stanie czuwania, pobiera energię elektryczną. Jak podaje Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii w raporcie przygotowanym dla WWF wyłączenie tylko połowy urządzeń pozwoliłoby ograniczyć emitowanie CO2 o 1 mln ton w skali roku. Równie istotne jest abyśmy dostosowali moc żarówek do naszych potrzeb, a także wyłączali zbędne oświetlenie.

  

Kupując nowe urządzenia powinniśmy zwrócić uwagę na klasę energooszczędności. Jak wynika z danych raportu "Ending Wasteful Energy Use" przygotowanego na zlecenie WWF w sektorze gospodarstw domowych marnotrawione jest nawet do 40% energii elektrycznej. Najlepiej więc jeśli wybierzemy urządzenia energooszczędne o wysokiej klasie energetycznej np. „A”, a także „A+” oraz „A++”.

Reklama
(5)
Komentarze