Zaloguj
Reklama

Nikłe zagrożenie polonem w Polsce

Nikłe zagrożenie polonem w Polsce
Fot. ojoimages
(0)

Państwowa Inspekcja Sanitarna informuje, że zagrożenie pierwiastkiem radioaktywnym – polonem, jest w Polsce nikłe. Oświadczenie w tej sprawie pojawiło się po informacjach z Wielkiej Brytanii, gdzie na pokładzie samolotu znaleziono ślady tej substancji. Wcześniej media donosiły o tym, że były agent rosyjskich służb specjalnych Litwinienko został otruty właśnie poprzez podanie polonu. 

Reklama

Polon jest pierwiastkiem radioaktywnym, który został odkryty 108 lat temu przez Marię Curie Skłodowską. Naturalnie występuje w przyrodzie bardzo rzadko, dlatego najczęściej wytwarza się go w sposób sztuczny (bombardowanie bizmutu neutronami). Okres połowicznego rozpadu pierwiastka wynosi ponad 130 dni. Jest groźny dla życia i zdrowia człowieka, odznacza się dużą radioaktywnością właściwą.  

Po wydarzeniach w Londynie zarówno władze Wielkiej Brytanii, jak i Komisja Europejska poinformowały, że realnego zagrożenia dla zdrowia ludzi w Europie Środkowo –Wschodniej (także w Polsce) przez polon nie ma. Także pasażerowie lotu Boeing 767, lot numer BA846/847 (Londyn – Warszawa), który leciał w dzień wykrycia polonu na pokładzie brytyjskiego samolotu, mogą czuć się bezpieczni.  

 

                       

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Główny Inspektorat Sanitarny

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze