Endometriozie towarzyszy najczęściej ból w miednicy mniejszej, krwawienie miesięczne są bolesne często także cykle miesięczne są nieregularne. Wiele pacjentek skarży się na bolesne stosunki. Często zdarza się, że pacjentka nie ma żadnych dolegliwości a choroba u niej jest rozpoznawana podczas diagnostyki niepłodności, gdyż u 30-50% kobiet może powodować zaburzenia rozrodu.
W leczeniu bierze się pod uwagę wiek pacjentki, rozległość zmian, plany co do potomstwa oraz nasilenie dolegliwości. U kobiet z minimalnym nasileniem dolegliwości szansa na zajście w ciąże jest duża a leczenie nie jest konieczne.
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.