Zaloguj
Reklama

Wideo czat z ekspertem odbędzie się w dniu 28-02-2017 o godzinie 19:00, do rozpoczęcia pozostało:

  • 0DNI
  • 00GODZIN
  • 00MINUT
  • 00SEKUND

Czat z naszym ekspertem już trwa.

Przejdź do czatu z ekspertem

Język geograficzny - objawy, diagnoza, leczenie

Bibliografia:

"Diagnostyka różnicowa w pediatrii" Hertl M. (red.) Wydawnictwo Medyczne, Warszawa 1993, s. 317.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Język geograficzny - objawy, diagnoza, leczenie
Fot. ojoimages
(4)

Język geograficzny to zmiany widoczne na języku, polegające na występowaniu nieregularnych jasnych (obłożonych białymi złogami) i czerwonych pól. Powoduje to upodobnienie powierzchni języka do wyglądu mapy (stąd nazwa).

Język geograficzny - Objawy i przebieg

Zmiany na języku, opisywane jako język geograficzny, mogą być związane z zakażeniem grzybiczym. Według niektórych lekarzy zmiany te występują częściej u dzieci alergicznych. U wielu pacjentów przyczyna powstawania języka geograficznego jest nieznana. Zmiany często znikają całkowicie i po pewnym czasie pojawiają się ponownie.

Język geograficzny - Kiedy udać się do lekarza

Obecność zmian o typie języka geograficznego wymaga badań w kierunku grzybicy jamy ustnej i języka. Tym niemniej posiewy w kierunku grzybów są zwykle ujemne. Wtedy zmiany nie wymagają leczenia, są bowiem tylko defektem kosmetycznym.

Język geograficzny - Leczenie

W warunkach domowych należy poszukiwać związku nasilenia zmian z określonymi pokarmami - niekiedy może to być manifestacja alergii pokarmowej.

(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Reklama
Komentarze