Serwisy Medforum
Reklama
Forum O Zdrowiu I Kobiecie

Czy mam zapalenie wątroby? Przeciwciała anty-HBs dodatnie

Czy mam zapalenie wątroby? Przeciwciała anty-HBs dodatnie
Fot. ojoimages
(4)

Wprowadzenie do porady

Wirus zapalenia wątroby typu B (HBV) wytwarza antygen powierzchniowy określany skrótem HBsAg. Przeciwciała anty-HBs są więc przeciwciałami skierowanymi przeciwko temu antygenowi powierzchniowemu.

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Dodatni wynik przeciwciał anty-HBs należy zawsze rozpatrywać na tle całokształtu sytuacji klinicznej pacjenta. Interpretacja wyniku może być zasadniczo odmienna u pacjentów w różnych sytuacjach zdrowotnych. U pacjenta z potwierdzonym wcześniej zakażeniem wirusem HBV, stwierdzenie obecności przeciwciał anty-HBs jest objawem bardzo korzystnym, świadczy bowiem o dokonywanej siłami organizmu eliminacji wirusa.

U pacjenta bez cech zakażenia, ale szczepionego wcześniej przeciwko wzw B, jest to także wynik korzystny, świadczy bowiem o prawidłowej odpowiedzi na szczepienie. Jeżeli miano przeciwciał wynosi powyżej 10 jednostek, to pacjent taki jest zabezpieczony przed zakażeniem wirusem HBV.

Jeżeli przeciwciała anty-HBs stwierdza się u pacjenta, u którego nie rozpoznawano wcześniej zakażenia HBV, ani też nie wykonywano szczepień przeciwko wzw B, to jest to objaw niepokojący, mogący świadczyć o przebytym kontakcie z wirusem zapalenia wątroby typu B.

(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Bibliografia:

"Pediatria" Kubicka K., Kawalec W. (red.), PZWL, Warszawa 2004

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Komentarze do: Czy mam zapalenie wątroby? Przeciwciała anty-HBs dodatnie
  Początkujący
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  26-03-2015 20:39:24

  Przeczytaj komentowaną treść: Czy mam zapalenie wątroby? Przeciwciała anty-HBs dodatnie

  od rana boli mnie watroba nie wiem co sie dzieje, nie powiem bo nie jadam jakos specjlanie ani nie odzywaim sie zielonymi warzywami tylko jadam jak chlop bo robie ciezko, no to co mam marchewke jesc? a wiem ze zla dieta to wlasnie powoduje ;p nawet w kiepskich to dzisiaj szlo i sie przestraszylem :/ po ilu dniach moge weryfikowac ze to wzw typu b? bo coz innego by mnie moglo spotkaC? czytalem jeszcze o objawach chorej watroby: www.biomedical.pl/zdrowie/objawy-chorej-watroby-3873.html ale nie pisze ile dni to ma pobolewac :/ mam nadzieje ze mi do jutra przejdzie a jak nie to do jakiego specjalisty sie udac???

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/mya15800_kobieta_probowka_krew_badanie_laboratorium_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesAntygen HBs - wynik ujemny
Oznaczenie antygenu HBs (HBsAg) wykonuje się w celu sprawdzenia...