Reklama:

Zapalenie spojówek – wiosenna przypadłość?

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Zapalenie spojówek – wiosenna przypadłość?

pantherstock

Oczy

Zapalenie spojówek to częste schorzenie, które dotyka każdego człowieka co najmniej raz w życiu. Najczęściej ma przebieg łagodny i ustępuje samoistnie bez pozostawienia powikłań w obrębie narządu wzroku. Do najczęstszych przyczyn zaliczamy czynniki alergiczne, bakteryjne oraz „zespół suchego oka”. W nielicznych przypadkach należy zgłosić się do okulisty celem zastosowania odpowiedniego leczenia farmokologicznego. 

Reklama:

Jak można sobie pomóc i kiedy zgłosić się do okulisty?

Większość zapaleń spojówek mija samoistnie bez leczenia. Większość sytuacji to łagodne zapalenia o etiologii bakteryjnej lub alergicznej. Są przejściową reakcją na alergen lub zakażenie bakteryjne. W przypadku uciążliwych objawów zapalenia alergicznego pomocne mogą być leki antyhistaminowe. Aby zmniejszyć obrzęk powiek, można stosować chłodne okłady lub chłodny prysznic, który pomoże usunąć alergen z okolicy oczu. W przypadku uciążliwego świądu, nadmiernego obrzęku lub wydzieliny należy zasięgnąć porady lekarza pierwszego kontaktu, który może zalecić środki przeciwhistaminowe doustne lub stosowane miejscowo – do worka spojówkowego. W przypadku zakażenia bakteryjnego stosowanie kropli z antybiotykiem zazwyczaj nie jest konieczne, ale skraca czas trwania zapalenia i obecność objawów. W zapaleniu spojówek zastosowanie mają także leki z grupy glikokortykosteroidów, należy jednak pamiętać, że ich stosowanie powinno odbywać się pod kontrolą okulisty po zbadaniu narządu wzroku i wywiadu dotyczącego chorób towarzyszących. Należy pamiętać, że stosując krople w zapaleniu spojówek, dobrze jest oczyścić worek spojówkowy, przemywając go solą fizjologiczną przed aplikacją kropli.

Kiedy do okulisty?

Większość zapaleń spojówek może leczyć lekarz pierwszego kontaktu lub lekarz rodzinny. W przypadku, kiedy będzie konieczna wnikliwa diagnostyka, może on skierować pacjenta do lekarza okulisty. W kilku sytuacjach należy zgłosić się pilnie do specjalisty chorób oczu lub na dyżur okulistyczny, należą do nich:

  • silny ból oka, któremu towarzyszy przekrwienie oka (może to być napad jaskry),
  • zaburzenie widzenia,
  • ból głowy wraz z zaczerwienieniem oka, szczególnie po stronie bólu głowy,
  • światłowstręt,
  • nierówność źrenic lub brak reakcji na światło,
  • „niewyraźne oko” – przymglenie, zmatowienie lub zatarcie struktur przednich oka.

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zdrowie

Hospitalizacja
Jakie są kryteria, jakie musi spełnić cukrzyk by kwalifikował się na pobyt na oddziale diabetologii?
gość
Metoda EBK a późniejszą jaskra
Witam, Miałem robiona korekcję wzroku metodą EBK w 2018 roku wszystko ładnie i pięknie. Niedawno się dowiedziałem że moja mama ma jaskrę i będzie miała operację. I teraz moje pytanie, słyszałem że j...
gość
EBK korekcja laserowa
Hej, Ostatnio dużo słyszałam o korekcji laserowej metodą EBK, czy może ktoś mi powiedzieć czym się różni ta metoda, że tyle ludzi ją chwali ?
Reklama:
Reklama: