Zaloguj
Reklama

Upewnij się, czy Twoje dziecko dobrze widzi

Autor/autorzy opracowania:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Upewnij się, czy Twoje dziecko dobrze widzi
Fot. ojoimages
(5)

Dzieci zwykle nie zdają sobie sprawy, że mają problemy ze wzrokiem, dlatego to rodzic powinien zadbać, by ich zmysł widzenia rozwijał się prawidłowo. Jakie są pierwsze oznaki nieprawidłowości, na które należy zwrócić uwagę?

Reklama

Pierwsze oznaki nieprawidłowego widzenia

Najprostszym sposobem na stwierdzenie ewentualnych problemów jest obserwacja dziecka. Mrużenie i tarcie oczu, marszczenie brwi, światłowstręt, zaczerwienienie oczu i łzawienie lub przysuwanie blisko oczu oglądanych obrazków albo czytanego tekstu  - to objawy, które powinny skłonić rodziców do wizyty z dzieckiem u okulisty.

Niektóre dzieci nie mówią, że źle widzą, ponieważ ich wada bywa rekompensowana pracą drugiego oka lub zwiększonym wysiłkiem mózgu - tłumaczy Renata Makuc, lekarz okulista 

- Powinniśmy też pamiętać, że istnieje skłonność do dziedziczenia wszystkich wad refrakcji, dlatego rodzice z wadami wzroku powinni być szczególnie czujni  – dodaje Pani doktor.

Postawienie właściwej diagnozy u małego dziecka zależy od możliwości współpracy z nim oraz poziomu jego koncentracji. Warto zatem sprawić, by wizyta u okulisty nie była dla niego nieprzyjemnym doświadczeniem. Istnieją już specjalne gabinety dla najmłodszych, które gwarantują odpowiednią atmosferę.

  

- Leczenie niedowidzenia trzeba rozpocząć jak najwcześniej, nawet u 2 letniego dziecka. Niekorygowany zez może utrudniać naukę czytania i pisania, ponieważ dziecko widzi obraz podwójnie i nieostro, nieprawidłowe jest także widzenie obuoczne – mówi ortoptyska Małgorzata Borysiuk

Reklama
(5)
Komentarze