Reklama:

Prezerwatywa dla mężczyzn - wiadomości ogólne na temat prawidłowego stosowania oraz skuteczności tej metody antykoncepcyjnej.

Barbara Nowok, Anna Błaszczyk. Katarzyna Drozd

Ten tekst przeczytasz w 8 min.

Prezerwatywa dla mężczyzn - wiadomości ogólne na temat prawidłowego stosowania oraz skuteczności tej metody antykoncepcyjnej.

ojoimages

Prezerwatywa

Artykuł adresowany jest głównie dla młodzieży. Zawiera podstawowe informacje dotyczące prawidłowych zasad stosowania prezerwatyw. Omawia również potencjalne korzyści, skuteczność oraz przydatne wiadomości na temat tej formy antykoncepcji.

Reklama:

Prezerwatywa (kondom) z tłumaczenia łacińskiego „ochronny” jest środkiem antykoncepcyjnym. Zbudowana jest z gumowego materiału (lateksu, poliuretanu). Prawidłowo założona przed rozpoczęciem stosunku na prącie w stanie wzwodu w czasie kopulacji tworzy osłonkę, która ma na celu zapobieganie zapłodnieniu komórki jajowej (mechanicznie nie dopuszcza do przedostania się ejakulatu do kanału rodnego kobiety) oraz zmniejszenie stopnia ryzyka zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Skuteczność zapobiegania rozprzestrzeniania się chorób wenerycznych dzięki stosowaniu prezerwatywy jest bardzo duża. Z badań wynika, że zmniejsza ryzyko zakażenia rzeżączką o 40-50%, HIV o ok.. 90%. W zapobieganiu ciąży prezerwatywa nie stoi natomiast na pierwszym miejscu. Na 100 kobiet, które w ciągu roku stosowały prezerwatywę 5-8 kobiet zachodzi w ciążę. Znajduje się na 6 miejscu w tabeli skuteczności środków zapobiegania ciąży wg metody Pearla biorąc pod uwagę prawidłowe stosowanie tej metody. W przypadku nieprawidłowej techniki użycia prezerwatywy jej skuteczność znacznie spada.

Wskaźnik Pearla informuje, jakie jest ryzyko zajścia w ciążę podczas stosowania określonej metody antykoncepcji. Gdy wskaźnik wynosi 1, oznacza to, że na 100 kobiet, które stosowały daną metodę antykoncepcyjną przez rok, w ciążę zaszła jedna. Im niższy jest wskaźnik Pearla, tym metoda jest skuteczniejsza. Indeks składa się z dwóch liczb, np. pigułka hormonalna: 0,2-2,5. Pierwsza dotyczy osób zdyscyplinowanych, druga tych, które zapominają o pigułce albo wydłużają 7-dniową przerwę.

Spośród wielu metod zarobienia ciąży prezerwatywa jest środkiem antykoncepcyjnym najłatwiej dostępnym jednocześnie, jako jedyna w pewnym stopniu zapobiega transmisji chorób wenerycznych. Można ją kupić w automacie w WC (choć nie jest to tak bardzo rozpowszechnione w naszym kraju), hipermarkecie, aptece i wielu innych miejscach. Dostępność środka antykoncepcyjnego jest bardzo ważna ze względu na dużą wstydliwość tematu w naszym kraju. Krępujący się młodzi ludzie często rezygnują z jakiegokolwiek środka antykoncepcyjnego, aby nie narazić się na kompromitacje przy jego zakupie. Powinno się udostępniać środki antykoncepcyjne w granicach rozsądku na możliwie szeroką skalę w celu zapobiegania konsekwencjom wczesnej często przypadkowej inicjacji seksualnej przez nieletnich.

Bardzo ważne jest aby prezerwatywę stosować prawidłowo, przestrzegać wszystkich zasad. Prawidłowa technika użycia prezerwatywy ma bardzo istotne znaczenie dla skuteczności jej działania.