Reklama:

Mobbing w szkole jako nasilające się zjawisko wśród dzieci i młodzieży

mgr Magdalena Janowska, psycholog kliniczny, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Mobbing w szkole jako nasilające się zjawisko wśród dzieci i młodzieży

medforum

Problemy w szkole

Mobbing to pojęcie utożsamiane z pracą w wielkich korporacjach, gdzie rywalizacja pomiędzy pracownikami nie pozostawia miejsca na koleżeństwo i przyjaźń. Niestety mechanizmy typowe dla mobbingu, będące w istocie przewlekle stosowanym terrorem psychicznym, są coraz częstszym zjawiskiem w naszych szkołach.

Reklama:

Ofiary często podejmują starania, by zintegrować się z grupą poprzez próbę budowania więzi z jednym z uczniów. Niestety inni zazwyczaj bojąc się, by nie znaleźć się na miejscu ofiary nie nawiązują z nimi bliższych relacji (a już na pewno nie w obecności grupy).

Tak naprawdę większość klasy chce obecności outsidera, gdyż wzmacnia on spójność grupy (choć jej członkowie nie są świadomi – wszyscy jednoczą się przy ofierze mobbingu). Osoby nieśmiałe, mające za sobą trudne doświadczenia w relacjach z innymi czują się bezpieczniej w takiej sytuacji, gdyż mają świadomość, że istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, iż agresja grupy zostanie skierowana na nich.

Niestety po pewnym czasie znajomi spoza klasy niegdyś pozytywnie nastawieni do ofiary znacznie ograniczają kontakty z nią (kto bowiem ma ochotę na kontakty z wiecznie użalającą się nad sobą osobą albo też ciągle smutną i bez chęci robienia czegokolwiek?). Stwierdzają często, że coraz mniej mają z nią tematów do rozmów, bo ona albo jest tylko skupiona na własnych problemach albo ciągle zniechęcona i znużona.

W większości przypadków rodzice jako pierwsi zauważają, że ich dziecku nie powodzi się w szkole. Niektóre dzieci mówią w domu o trudnych wydarzeniach, inne z różnych powodów nie chcą o tym opowiadać. Matka lub ojciec czują jednak zazwyczaj kiedy ich dziecko jest nieszczęśliwe, odczuwa lęk, nie chce iść do szkoły.

fot. ojoimages

Co zatem powinni zrobić w takiej sytuacji? Najważniejsza jest szczera rozmowa, która nie należy do łatwych, gdyż często rodzice nie potrafiąc pogodzić się z tym, że ich dziecko stało się ofiarą reagują złością lub niedowierzaniem. W tak trudnej sytuacji rodzice muszą zapewnić swojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa, by mogło przynajmniej w rodzinie czuć się pewnie, wiedzieć, że jest akceptowane. Powinni oni pomóc uwolnić się dziecku od stosowanych mechanizmów obronnych (jak np. przechwalanie się, wywyższanie), gdyż pogłębiają one przepaść pomiędzy ofiarą a klasą (oczywiście rodzice muszą w sposób taktowny wyjaśnić dziecku, że te zachowania nie są dobre i nie przynoszą mu żadnych korzyści). Można ćwiczyć z dzieckiem różne trudne sytuacje szkolne a po przyjściu ze szkoły omawiać co mu się udało, a co nie. Ważna jest świadomość, iż zmiany te nie przychodzą zazwyczaj szybko. Rodzice powinni porozmawiać także o tym problemie z wychowawcą a jeśli nic się nie zmieni – rozważyć możliwość zmiany klasy.

Korzystne dla ofiary mobbingu w takiej sytuacji byłoby dowartościowanie również przez inną grupę. Jeśli ma jakieś zainteresowania i robi coś dobrze, warto byłoby zapisać dziecko na jakieś zajęcia dodatkowe, gdzie mogłoby zostać docenione i pochwalone w obecności grupy.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Styl życia

KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Chcemy poznać Twoją opinię!
Cześć! 🌟 Chcielibyśmy jako Redakcja Serwisu poznać Twoją opinię na temat tworzonych przez nas treści: newsów, porad i artykułów pochodzących spod pióra lekarzy, a także copywriterów medycznych. ...
Biegacze i biegaczki
Czy są na tym forum jakieś biegaczki i biegacze?
Bol pleców
Hej, mam bardzo silne bóle pleców od siedzenia, możecie mi podpowiedzieć jakie ćwiczenia powinnam wykonywać na wzmocnienie dolnego odcinka kręgosłupa?
gość
Komentarze do: Sok z granata - eksplozja witamin
Przeczytaj komentowaną treść: Sok z granata - eksplozja witaminOstatnio znalazłam sok niby z granatów, a gdy się skład przeczyta to 2% samego soku reszta to jabłkowy i inne. I jak tu ufać nazwie?
Reklama:
Reklama: