Reklama:

Jak wspierać kobietę przed operacją ginekologiczną?

Katarzyna Kurek Źródło: C. Łepecka-Klusek, A. B. Pilewska-Kozak, K. Syty, G. Jakiel, Potrzeba wsparcia psychicznego kobiet w okresie oczekiwania na operacje ginekologiczną, Przegląd Menopauzalny 5/2010

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Jak wspierać kobietę przed operacją ginekologiczną?

Panthermedia

Wsparcie w trudnej sytuacji

Podczas oczekiwania na operację ginekologiczną, ważne jest wsparcie psychiczne ze strony rodziny oraz partnera, które pomaga przezwyciężyć strach i niepokój towarzyszące chorej kobiecie od początku choroby.

Reklama:


W badaniach przeprowadzonych w szpitalach z użyciem kwestionariusza, kobiety zapytane o to, czego obawiały się najbardziej, odpowiedziały, że:

  • „wykrycia (bądź potwierdzenia) nowotworu złośliwego” 72,8%.
  • pozostałe 27,2% wskazały na ból, powikłania pooperacyj­ne, utratę kobiecości i/lub płodności.
  • wsparcia psychiczne­go od innych oczekiwało w okresie przedoperacyjnym 87,9% , w tym od osób bliskich 61,8% i od pracowników służby zdrowia 26,1%.
  • osobami, na które respondentki najczęściej wskazywały, były: mąż (partner), dzieci, rodzice, przyjaciele, a z pracowników medycznych równie często lekarz, jak i położna.
  • w ba­danej grupie były też takie kobiety 12,1%, które stwierdziły, iż dobrze radziły sobie same i nie potrzebo­wały wsparcia.
  • zdecydowana większość badanych 78,3 oświadczyła, że w okresie oczekiwania na zabieg operacyjny, mogła liczyć na pomoc i wsparcie rodziny;
  • pozostałe 21,7% odpowiedziało, że nie mogły liczyć na takie wsparcie.

Jak widać obawy wynikające z trudnej sytuacji zdrowotnej są uzasadnione, jednak warto podjąć działania mające na celu zmniejszenie stresu i strachu przed operacją.

Sprawdzonym sposobem na zmniejszenie lęku i niepokoju jest, poza wsparciem psychicznym ze strony najbliższych, edukacja chorych. Tak samo rozmowy z innymi kobietami, które znalazły się w podobnej sytuacji, mają wpływ na poprawę samopoczucia pacjentki przygotowywanej do zabiegu operacyjnego. Nic tak nie uspokaja jak rozmowa z kimś, kto aktualnie znajduje się w tej samej sytuacji, co my.


fot. ojoimages

 

Wzajemna wymiana informacji pomiędzy pacjentkami na temat schorzenia, jego przebiegu oraz rozmowa o obawach i lękach przynosi wiele korzyści zarówno dla chorej jak i jej rodziny. Wsparcie psychiczne zwiększa u kobiet poczucie kontroli nad życiem oraz motywuje do przyjęcia postawy aktywnej walki z chorobą, dlatego warto okazywać najbliższym wsparcie przede wszystkim psychiczne, ponieważ pozwoli im to na szybszy powrót do zdrowia i zmniejszy wszelkie niepokoje towarzyszące walce z chorobą.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zdrowie

Hospitalizacja
Jakie są kryteria, jakie musi spełnić cukrzyk by kwalifikował się na pobyt na oddziale diabetologii?
gość
Metoda EBK a późniejszą jaskra
Witam, Miałem robiona korekcję wzroku metodą EBK w 2018 roku wszystko ładnie i pięknie. Niedawno się dowiedziałem że moja mama ma jaskrę i będzie miała operację. I teraz moje pytanie, słyszałem że j...
gość
EBK korekcja laserowa
Hej, Ostatnio dużo słyszałam o korekcji laserowej metodą EBK, czy może ktoś mi powiedzieć czym się różni ta metoda, że tyle ludzi ją chwali ?
Reklama:
Reklama: