Reklama:

Jak radzić sobie z problemami ze snem?

Internetowy Dom Zdrowia S.A., informacja prasowa

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Jak radzić sobie z problemami ze snem?

shutterstock

Bezsenność

Kiedy ostatni raz obudziłaś się naprawdę wyspana? Kiepsko sypiasz, nie możesz zasnąć, a rano budzisz się zmęczona? To objawy bezsenności – problemu, który dotyczy już prawie połowy Polaków. Jak sobie z nim radzić? Jak poprawić jakość snu?

Reklama:

Jak zapobiegać bezsenności?

Łatwiej zapobiegać bezsenności niż ją później leczyć. Warto dbać o prawidłową higienę snu i pamiętać o kilku prostych zasadach. Wystarczy się ich trzymać, aby zdrowo wysypiać się, a rano budzić się wypoczętą i pełną energii.

Oto 10 zasad zdrowego snu:

  1. Dbaj o stały rytm snu – staraj się przestrzegać stałych godzin snu.
  2. Unikaj drzemek w ciągu dnia – to może spowodować trudności z zaśnięciem wieczorem.
  3. Unikaj obfitych i ciężkostrawnych posiłków przed snem.
  4. Nie pij przed snem mocnej herbaty, kawy, unikaj nadmiaru alkoholu.
  5. Unikaj intensywnych ćwiczeń fizycznych przed snem – sport powoduje rozbudzenie organizmu, podnosi ciśnienie krwi.
  6. Postaraj się, aby łóżko było miejscem przeznaczonym do snu, a nie do oglądania telewizji, czytania czy innych codziennych czynności.
  7. Przygotuj odpowiednio sypialnię: dbaj o świeżą pościel, wywietrz pomieszczenie, nie stawiaj zbyt wielu roślin w sypialni, unikaj intensywnych zapachów, staraj się urządzić sypialnię w jasnych relaksujących kolorach - unikaj krzykliwych, agresywnych barw.
  8. Jeśli masz problemy z zaśnięciem – wyjdź z łóżka, nie próbuj zasnąć „na siłę” (to rodzi stres i dodatkowo utrudnia zapadnięcie w sen), napij się wody, otwórz okno, przespaceruj po pomieszczeniu.
  9. Pamiętaj o uspokojeniu organizmu przed snem: weź ciepłą kąpiel, posłuchaj relaksującej muzyki, poczytaj przed snem  - ale w fotelu, nie w łóżku!
  10. Trudności z zasypianiem możesz też zwalczyć dzięki pomocy leków na bezsenność. Unikaj jednak uzależniających silnych leków syntetycznych, wybieraj raczej delikatne preparaty o roślinnym pochodzeniu.

Leki na bezsenność – o czym warto pamiętać?

Zdarzają się sytuacje, kiedy zawodzą wszelkie sposoby na zaśnięcie i jedynym rozwiązaniem jest zażycie środków nasennych. Ale i w takim momencie warto zachować rozwagę i unikać leków syntetycznych opartych na benzodiazepinach i ich pochodnych. Dlaczego? Bardzo szybko rozwija się tolerancja na ich działanie, a tym samym pojawia się ryzyko uzależnienia. W związku z tym leki te powinno się stosować doraźnie, krótko, a maksymalny czas ciągłego ich stosowania nie powinien przekraczać 4 tygodni. Dodatkowo, należy unikać nagłego odstawienia benzodiazepin (ryzyko wystąpienia tzw. bezsenności z odbicia, zaburzeń świadomości, napadów lęku i napadów drgawkowych).

 

fot. ojoimages 

W farmakologicznym leczeniu bezsenności obowiązuje generalna zasada - stosuje się jak najmniejsze skuteczne dawki jak najłagodniejszychleków. Bardzo dobrze, jeśli leczenie bezsenności rozpoczniemy od leków pochodzenia naturalnego.Niech leki syntetyczne pozostaną preparatami „drugiego rzutu”, dopiero w przypadku konieczności zastosowania silniejszego środka.

W skład nasennych preparatów pochodzenia roślinnego wchodzą najczęściej następujące substancje roślinne: korzeń kozłka lekarskiego (waleriana), szyszki chmielu, liść melisy, kwiat rumianku, ziele męczennicy cielistej, ziele dziurawca, kwiatostan i owoce głogu oraz kwiat lawendy lekarskiej.

W odróżnieniu od benzodiazepin, roślinne leki nasenne nie zaburzają naturalnej struktury snu i powodują fizjologiczne ranne budzenie. Co więcej, pozbawione są skutków ubocznych związanych z długoterminowym ich stosowaniem: nie wywołują tolerancji i uzależnienia

Jak dotąd, naukowymi badaniami klinicznymi udowodniono działanie nasenne i uspokajające połączenia korzenia kozłka lekarskiego (waleriany) oraz szyszek chmielu.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zdrowie

Hospitalizacja
Jakie są kryteria, jakie musi spełnić cukrzyk by kwalifikował się na pobyt na oddziale diabetologii?
gość
Metoda EBK a późniejszą jaskra
Witam, Miałem robiona korekcję wzroku metodą EBK w 2018 roku wszystko ładnie i pięknie. Niedawno się dowiedziałem że moja mama ma jaskrę i będzie miała operację. I teraz moje pytanie, słyszałem że j...
gość
EBK korekcja laserowa
Hej, Ostatnio dużo słyszałam o korekcji laserowej metodą EBK, czy może ktoś mi powiedzieć czym się różni ta metoda, że tyle ludzi ją chwali ?
Reklama:
Reklama: