Reklama:

Czego objawem może być chudnięcie?

Karolina Kozłowska

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Czego objawem może być chudnięcie?

medforum

Odchudzanie

Utrata masy ciała to nie zawsze zamierzony efekt stosowania restrykcyjnych diet czy regularnych ćwiczeń fizycznych. Wiele procesów chorobowych może manifestować się utratą wagi. Szczególnie niebezpieczne mogą być przyczyny z kręgu chorób onkologicznych. Jeśli utata masy ciała w krótkim okresie czasu jest znacząca przy prawidłowej i regularnej diece należy wrócić się po poradę do lekarza pierwszego kontaktu. 

Reklama:

Kolejną, ale bardzo istotną grupą są schorzenia natury psychicznej

Zaburzenia z kręgu zaburzeń afektywnych, jak depresja czy choroba dwubiegunowa, mogą znacząco wpływać na chęć przyjmowania pokarmów. Pacjent w depresji ma ogromne problemy z inicjowanie czynności, nawet tych podstawowych, służących do zaspokajania podstawowych potrzeb fizjologicznych. Dochodzi do spadku aktywności społecznych ale także tych podstawowych, codziennych. Osoby cierpiące na depresję w wyniku niedoborów amin biogennych, takich jak serotonina oraz noradrenalina, które biorą udział w ważnych procesach neurochemicznych, mogą prezentować spadek apetytu a w konsekwencji spadek masy ciała. Dodatkowo spada u nich motywacja w dbaniu o podstawowe funkcje życiowe jak odżywianie. W chorobach z kręgu zaburzeń lękowych także często obserwujemy zaburzenia odżywiania, które przejawiają się niechęcią do jedzenia. Chorobą z kręgu zaburzeń psychicznych silnie związanych z odżywianiem jest jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa). W tej jednostce pacjent przeżywa silny lęk przed przybraniem na wadze lub otyłością, nawet w sytuacji obiektywnie prawidłowej wagi i normalnego wyglądu. W podłożu tej choroby upatruje się, podobnie jak w depresji, niedoborów serotoniny oraz noradrenaliny.


fot. panthermedia

Zaburzenia w obrębie układu pokarmowego są również częstą przyczyną chudnięcia. Zaburzenia wchłaniania wysuwają się na pierwszy plan w tej grupie. Choroby jelit o podłożu zapalnym często prowadzą do uszkodzenia śluzówki, czego konsekwencją jest niemożliwość pobierania składników odżywczych. Do chorób tych można zaliczyć chorobę Leśniowskiego-Crohna, której istota polega na przewlekłym zapaleniu w obrębie błony śluzowej, najczęściej jelita cienkiego, ale proces chorobowy może obejmować każdy odcinek przewodu pokarmowego. Podobną schorzeniem jest colicis ulcerosa, czyli wrzodziejące zapalenie jelita grubego, w przebiegu której dochodzi do stanu zapalnego w okolicy jelita grubego i odbytnicy. Głównymi objawami jest przewlekła biegunka oraz bóle brzucha. Z powodu długotrwającej biegunki dochodzi do utraty masy ciała. Chudnięcie może także mieć przyczynę w chorobach z kręgu nietolerancji pokarmowych jak np. w przypadku celiakii, która charakteryzuje się stanem zapalnym śluzówki jelita lecz w tym przypadku w odpowiedzi na alergen jakim jest gluten.

Chudnięcie a rak

Ostatnią, ale wydaje się najpoważniejszą grupą chorób silnie wpływającą na stan odżywienia i masę ciała, są choroby nowotworowe. W ich przypadku szybkie chudnięcie w niedługim czasie może być objawem rozwoju procesu rozrostowego. Przy szybkim wzroście guza dochodzi do wykorzystywania energii gospodarza (człowieka), który nie jest w stanie kompensować tak dużej utraty. Z drugiej strony w przypadku nowotworów zlokalizowanych w górnych odcinkach przewodu pokarmowego (rak języka, rak gardła, rak krtani, rak przełyku) może dochodzić do trudności w przyjmowaniu pokarmów, przełykaniu W sytuacji, w której guz rozwija się w dolnym odcinku przewodu pokarmowego (rak jelita grubego, rak odbytnicy, przerzuty do jamy brzusznej), może dochodzić do niedrożności lub zaburzeń wchłaniania składników pokarmowych. Skrajnym sytuacją w przebiegu długotrwałej choroby nowotworowej jest zespół kacheksji. Charakteryzuje się on hipermetabolizmem tłuszczów, cukrów i białek oraz podwyższonym poziomem cytokin prozapalnych i utratą tkanki mięśniowej.
 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Zdrowie

Hospitalizacja
Jakie są kryteria, jakie musi spełnić cukrzyk by kwalifikował się na pobyt na oddziale diabetologii?
gość
Metoda EBK a późniejszą jaskra
Witam, Miałem robiona korekcję wzroku metodą EBK w 2018 roku wszystko ładnie i pięknie. Niedawno się dowiedziałem że moja mama ma jaskrę i będzie miała operację. I teraz moje pytanie, słyszałem że j...
gość
EBK korekcja laserowa
Hej, Ostatnio dużo słyszałam o korekcji laserowej metodą EBK, czy może ktoś mi powiedzieć czym się różni ta metoda, że tyle ludzi ją chwali ?
Reklama:
Reklama: