Reklama:

Co ogranicza skuteczność tabletki antykoncepcyjnej?

mgr Beata Surowiec

Ten tekst przeczytasz w 8 min.

Co ogranicza skuteczność tabletki antykoncepcyjnej?

medforum

Różne metody antykoncepcji

Skrupulatne przestrzeganie zasad przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych oraz umiejętność postępowania w sytuacjach mogących ograniczać skuteczność metody, pozwala na pełne zachowanie działania doustnej antykoncepcji hormonalnej. W artykule przedstawiono najczęściej popełniane błędy oraz czynniki mające znaczący wpływ na zmniejszenie skuteczności metody.

Reklama:

Doustna antykoncepcja hormonalna - tabletka antykoncepcyjna

Doustna antykoncepcja hormonalna (DTA) jest jedną z najpopularniejszych oraz najczęściej wykorzystywanych przez kobiety w wieku prokreacyjnym, metodą antykoncepcyjną. Stopień skuteczności każdej ze stosowanych metod, określany jest wskaźnikiem Pearla (liczba niepożądanych ciąż na 100 kobiet stosujących metodę). Wskaźnik dla DTA jest wysoki, co świadczy o jej dużej skuteczności, jednak w ogromnej mierze uzależniony jest on od samych użytkowniczek. Według różnych źródeł dla tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych (estrogen/progestagen), przy typowym stosowaniu i niepełnym przestrzeganiu zaleceń, wskaźnik Pearla wynosi ok. 5, przy idealnym stosowaniu już 0,1, natomiast dla minipigułki (progestagen) przy typowym stosowaniu ok. 5, a przy pełnym przestrzeganiu zaleceń 0,5. Liczne błędy popełniane podczas stosowania metody, wynikające zarówno z braku odpowiedniej dyscypliny, jak również niedostatecznej wiedzy na temat podstawowych zasad stosowania tabletek sprawia, że jej skuteczność może ulec w znacznym stopniu ograniczeniu.

W celu zachowania najwyższej skuteczności doustnej antykoncepcji hormonalnej konieczne jest przestrzeganie „żelaznych” zasad podczas jej stosowania. Podjęcie decyzji o rozpoczęciu tej metody zapobiegania ciąży wiąże się z uświadomieniem sobie, iż wybrana forma antykoncepcji wymaga dużej samodyscypliny i systematyczności, gdyż tabletka musi być przyjmowana codziennie o tej samej porze. Tylko taki system przyjmowania hormonów jest gwarancją ich skutecznego działania, a tym samym pewnego zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą. Wiele również zależy od tego, jaki rodzaj tabletek się stosuje. Większe zagrożenie pojawia się podczas stosowania minipigułki progestagenowej. Stosowanie tego rodzaju tabletek wymaga od kobiety szczególnej dyscypliny, gdyż każda kolejna tabletka powinna być przyjmowana dokładnie o tej samej godzinie. Nawet niewielkie odchylenie może już wpłynąć niekorzystnie na zabezpieczenie. Można zauważyć także, iż odsetek niepożądanych ciąż podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych jest mniejszy u kobiet starszych. Nie jest to wynikiem popełniania mniejszej ilości błędów przez te kobiety, lecz związane jest z naturalnym obniżaniem się płodności, jak również rzadszym współżyciem.

Tabletka antykoncepcyjna - skuteczność

Istnieje wiele czynników, mających duży wpływ na ograniczenie skuteczności tabletek antykoncepcyjnych. Jednym z najczęściej występujących jest popełnianie błędów podczas stosowania tabletek. Błędy przeważnie dotyczą nieprawidłowego zażywania leku, nieumiejętnego postępowania w przypadku pominięcia tabletki czy wystąpienia sytuacji mogących wpłynąć na zaburzenie wchłonięcia odpowiedniej dawki leku lub nieznajomości interakcji tabletek hormonalnych z innymi produktami leczniczymi.