Reklama:

Bezpieczeństwo na drodze okiem Polaka

Ten tekst przeczytasz w 9 min.

Bezpieczeństwo na drodze okiem Polaka

Shutterstock

Mężczyzna prowadzący samochód

Bezpieczeństwo jest stanem, w którym nie istnieje żadne zagrożenie. Tak w najprostszy sposób można zdefiniować to słowo, które odnosi się do każdej dziedziny życia człowieka, w tym do sytuacji drogowych, których uczestnikami jesteśmy na co dzień. Istnieje wiele zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym wyrażających się zarówno w nakazach, zasadach postępowania czy regułach. W świadomości Polaków, wiele z tych zasad ma swoją zasadność. Bezpieczeństwo ruchu drogowego nie jest nam obojętne i w wielu aspektach jednoznacznie negatywnie odnosimy się do jego zachwiania.

Reklama:

Pasy bezpieczeństwa

Pasy bezpieczeństwa, w opinii Polaków, są postrzegane jakie urządzenie ochronne, zmniejszające obrażenia podczas zaistnienia wypadku drogowego, zarówno w odniesieniu do kierowcy, jak i pasażerów. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na fakt, iż często wśród młodych osób kierujących pojazdami, istnieje przeświadczenie, że ostrożna jazda sprawia, że pasy bezpieczeństwa nie są tak naprawdę potrzebne.

Dzieci a bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Większość osób uważa, że edukacja dzieci i młodzieży, w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego jest wystarczająca, jak również większość rodziców, sądzi iż droga do szkoły, jaką pokonują ich dzieci jest bezpieczna. Osoby, które w tej kwestii mają inną opinię, w większości nie posiadają uprawnień do kierowania pojazdami. Bezpieczeństwo dzieci podczas podróży, również ma dla nas duże znaczenie, gdyż większość badanych osób, deklaruje że przewozi swoje dzieci, zabezpieczone w odpowiedni sposób, czyli korzystając z pasów bezpieczeństwa lub specjalnych fotelików. Niestety raport wykazuje, że aż co dziesiąty Polak, stosuje się do tych zasad czasami, rzadko a nawet nigdy.

Prędkość

Prędkość w naszej świadomości jest czynnikiem mającym duże znaczenie podczas wypadku drogowego. Większość z nas widzi korelację pomiędzy przekroczeniem dozwolonej prędkości a zwiększeniem skutków wypadku drogowego. Pomimo tego, nie odnosimy tej zasady do siebie samych a rozpatrujemy to w odniesieniu do innych kierowców. Oznacza to, że sądzimy, iż nas samych taka sytuacja nie dotyczy. W grupie badanych osób padały nawet stwierdzenia, iż większa prędkość jazdy sprawia, że jazda jest przyjemniejsza, a co za tym idzie postulowano zwiększenie limitu prędkości zarówno poza terenem zabudowanym jak i w terenie zabudowanym.

Alkohol

Polacy doskonale zdają sobie sprawę jaką rolę w sytuacji ruchu drogowego odgrywa alkohol. Większość z nas sądzi, że prowadzenie samochodu czy nawet roweru, pod wpływem alkoholu, zwiększa ryzyko zaistnienia wypadku drogowego. Niestety jednak co czwarty Polak twierdzi, że przy zachowaniu ostrożności, dopuszczalne jest prowadzenie pojazdy po spożyciu napojów zawierających procenty. Aż 30% naszego społeczeństwa stwierdza, że większość ich znajomych miało incydent prowadzenia pojazdy po spożyciu alkoholu.


fot. panthermedia

Piesi na drodze

Jak wynika z przeprowadzonych badań, dużym problemem na polskich drogach jest niestosowanie elementów odblaskowych przez pieszych. Więcej niż połowa z nas, nie stosuje wcale tego typu rozwiązań. Piesi stwarzają niebezpieczne sytuacje poprzez zachowania takie jak rozmowa przez telefon, poruszanie się po ulica zamiast po chodniku czy też przekraczanie jezdni w niedozwolonych miejscach.

Rowerzyści

Rowerzyści również są grupą, której zachowania nie są do końca bezpieczne. Ponad połowa osób poruszających się po drogach rowerem, nie stosuje kasków ochronnych ani elementów odblaskowych. Rowerzyści również zwrócili uwagę na stan ścieżek rowerowych, gdzie padło bardzo dużo negatywnych opinii.

Transport publiczny

Większość z nas pozytywnie ocenia bezpieczeństwo podróżowania transportem publicznym, przy czym zwraca się uwagę na takie aspekty jak częstość kursowania środków transportu, która nie jest pozytywnie oceniana, podobnie jak ceny biletów.

A my sami?

Około 1/3 Polaków przyznaje, że podczas prowadzenia pojazdu korzysta z telefonu komórkowego w sposób wymagający trzymania go w ręku. Tego typu zachowania deklarują głównie osoby poniżej 40go roku życia.

Warto również zwrócić uwagę, iż większość z nas uważa, że stan bezpieczeństwa na polskich drogach odpowiada policja. [5]

Bezpiecznie na drodze

Szanowni Rodacy! Niezależnie od tego czy wracamy z wakacji, czy jedziemy do pracy, czy odwozimy dzieci do szkoły, czy jedziemy na przejażdżkę rowerową, czy idziemy do sklepu, uważajmy na drodze. Każdy z nas jest współodpowiedzialny za stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zarówno jako kierowca, rowerzysta, jak i pieszy. Znajomość zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, ich świadomość i stosowanie, powoli nam bezpiecznie przemieszczać się z jednego miejsca, w drugie. Kierując pojazdem w szczególności bądźmy odpowiedzialni i miejmy świadomość, że nasze zachowanie ma wpływ nie tylko na nas ale również na innych uczestników ruchu drogowego.